Bursa ili Gürsu ilçesi armut bahçelerinin potansiyel beslenme sorunlarının belirlenmesi
Determination of potential nutrition problems of pear orchards in Gürsu district of Bursa
- Tez No: 857744
- Danışmanlar: PROF. MURAT ALİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Bursa İli Gürsu ilçesi armut bahçelerinin beslenme durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yörede belirlenen 30 farklı bahçeden iki derinlikte (0-30 ve 30-60cm) toprak ve eş zamanlı olarak yaprak örnekleri alınmıştır. Yapılan toprak analizlerinde yöre topraklarının hafif alkali reaksiyon gösterdikleri, genelde bünye sınıflarının kumlu tın, organik madde içeriklerinin yetersiz ve orta kireçli özellik gösterdikleri belirlenmiştir. Yapılan toprak ve yaprak analizleri göz önüne alındığında toprakların pH, kireç ve yetersiz organik madde kapsamları yanında kontrolsüz şekilde fosforlu gübre kullanımı ile ortaya çıkan fosfor fazlalığı sonucunda bitkilerde başta çinko, mangan ve demir olmak üzere mikro element eksikleri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yöre topraklarında belirlenen fazla miktarda kalsiyumun bir sonucu olarak bitkilerde magnezyum ve potasyum eksiklerinin bulunduğu saptanmıştır. Çalışma kapsamında yürütülen toprak ve yaprak analizleri sonucunda yörede armut yetiştiriciliğinin ekonomik olarak sürdürülebilmesi için toprak ve bitki analizlerine dayalı gübreleme programlarına acilen geçilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status of pear orchards in Gürsu district of Bursa Province. For this purpose, soil and leaf samples were taken simultaneously at two soil depths (0-30 and 30-60cm) from 30 different gardens in the region. In the soil analysis, it was determined that the soils showed a slightly alkaline reaction, and generally their texture classes were sandy loam, their organic matter content was insufficient and they were moderately calcareous. Considering the soil and leaf analyses, it was determined that the plants were deficient in microelements, especially zinc, manganese and iron, as a result of the pH, lime and insufficient organic matter and excess phosphorus content of the soil. Additionally, it has been determined that plants have magnesium and potassium deficiencies as a result of the excess calcium in soil. As a result of the soil and leaf analyzes carried out within the scope of the study, it is understood that fertilization programs based on soil and plant analyzes are necessary for the economic sustainability of pear cultivation in the region.