Lise öğrencilerinde akademik başarının yordayıcılarının çoklu regresyon analizi ile incelenmesi: Bursa ili Gürsu ilçesi örneği
Examining the predictors of academic success in high school students with multiple regression analysis: the case of Gürsu district of Bursa province
- Tez No: 964867
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencilerinde akademik başarının yordayıcıları olarak akademik azim, akademik benlik saygısı, psikolojik dayanıklılık, okula aidiyet duygusu, aylık ortalama gelir, devamsızlık gün sayısı ve cinsiyet değişkenleri bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Bursa ili Gürsu ilçesinde bulunan farklı okul türlerinde öğrenimine devam eden 11. sınıf düzeyinde 410 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Akademik Azim Ölçeği, Coopersmith Akademik Benlik Saygısı Envanteri, Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği kullanılmıştır. Öncelikle araştırmaya ilişkin betimleyici istatistikler ve değişkenler arası sunulmuş, ardından kalibrasyon ve çapraz geçerleme örneklemleri ile gerçekleştirilen adımlı çoklu regresyon analizi (ÇRA) sonuçlarına yönelik bulgular raporlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik bilgilerini ortaya koymak amacıyla kişisel bilgi formu hazırlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 programında çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; kalibrasyon örnekleminde devamsızlık gün sayısı, cinsiyet, okul desteği, uyum ve akademik azim; çapraz geçerleme örnekleminde ise okula aidiyet duygusu, devamsızlık gün sayısı, uyum ve akademik azmin akademik başarının anlamlı birer yordayıcısı olduğu, ancak akademik benlik saygısı ve aylık ortalama gelirin akademik başarıyı anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular alan yazın bağlamında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonuçları, akademik başarının devamsızlık gün sayısı, okula aidiyet duygusu, önemli olduğu günümüzde öğrencilerin akademik başarılarını arttırmaya ilişkin çalışmalarda; aileler, öğretmenler ve okul yönetimleri tarafından bilişsel ve duyuşsal değişkenlere ilişkin gerekli önemin verilmesini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the predictors of academic success in high school students in terms of academic grit, academic self-esteem, psychological resilience, sense of belonging to school, average monthly income, number of days of absence and gender. The study sample consisted of 410 11th grade participants studying in different school types in Gürsu district of Bursa province. Personal Information Form, Academic Grit Scale, Coopersmith Academic Self-Esteem Inventory, Adolescent Psychological Resilience Scale and Sense of Belonging to School Scale were used as measurement tools in the research. Firstly, descriptive statistics and inter-variable correlations related to the study were presented, and then the findings of the stepwise multiple regression analysis (MRA) results performed with calibration and cross-validation samples were reported. In addition, a personal information form was prepared in order to reveal the demographic information of the students. The obtained data were analyzed in the SPSS 27 program. According to the obtained findings; number of days of absence, gender, school support, adaptation and academic grit in the calibration sample; In the cross-validation sample, it was found that sense of belonging to school, attendance, adjustment and academic determination were significant predictors of academic success, but academic self-esteem and average monthly income did not significantly predict academic success. The findings were discussed in the context of the literature and suggestions were made. The results of the study revealed that families, teachers and school administrations should give due importance to cognitive and affective variables in studies on increasing the academic success of students today, since academic success is important in terms of attendance and sense of belonging to school.