Anonim şirketler hukukunda finansal tablo ve raporların denetimi
Auditing of financial statements and reports in joint stock companies law
- Tez No: 857777
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PASLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 636
Özet
Bu doktora tezi, anonim şirketlerin denetimi kavramına genel bir çerçeve çizerek, şirketin finansal tablo ve raporlarını ve onun esas alındığı işlemleri hukuki yönden ele almayı; bunların düzenlenmesi ve denetimi nedeniyle ortaya çıkan sorumluluk rejimini konu etmektedir. Tezimiz altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şirket denetimi kavramının teorik çerçevesi ve unsurları ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde denetimin konusu olarak anonim şirketin finansal tablo ve raporları hukuki bir bakış açısıyla tanıtılmıştır. Akabinde üçüncü bölümde, anonim şirketin denetimine ilişkin genel bir sınıflandırma yapılarak, finansal tablo ve raporların denetimi her yönüyle ortaya koyulmuştur. Dördüncü bölümde finansal tablo ve raporların esas oldukları işlemler ve bunları hukuki sonuçları ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise finansal tablo ve rapor düzenlemeden doğan sorumluluğun hukuki ve cezai boyutları ele alınmıştır. Nihayet altıncı ve son bölümde, denetçinin farklı hukuki sebeplerden kaynaklanan sorumluluk rejimi ve bunun sonuçlarına yer verilmiştir. Denetimin öznesini finansal tablo ve raporların oluşturması nedeniyle, tezimiz multidisipliner bir anlayışla hazırlanmıştır. Gerekli bölümlerde finans, iktisat, muhasebe ve işletme alanlarından da faydalanılmıştır. Burada kullanılan kavramların hukuken ifade ettiği anlam ve sonuçlar ortaya koyulmaya gayret edilmiştir. Bunun yanında hukukun ekonomik ve finansal analizinin yapılmasına da zorunlu olarak başvurulmuştur. Ayrıca, İsviçre ve Alman hukuklarıyla karşılaştırmalı olarak inceleme yapılmış, bolca Yargıtay ve İsviçre Federal Mahkemesi kararından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a general framework for the concept of auditing of joint stock companies, and deals with the legal aspects of the financial statements and reports of the company and the transactions on which they are based, and the liability regime arising from their preparation and auditing. Our thesis consists of six chapters. In the first chapter, the theoretical framework and elements of the concept of corporate audit are presented. In the second chapter, the financial statements and reports of the joint stock company as the subject of the audit are introduced from a legal perspective. Subsequently, in the third section, a general classification of the audit of joint stock companies is made and the audit of financial statements and reports is presented in all aspects. In the fourth section, the transactions on which the financial statements and reports are based and their legal consequences are discussed. The fifth chapter deals with the civil and criminal aspects of the liability arising from the preparation of financial statements and reports. Finally, in the sixth and final section, the liability regime of the auditor arising from different legal grounds and its consequences are discussed. Since financial statements and reports constitute the subject matter of auditing, our thesis has been prepared with a multidisciplinary approach. Finance, economics, accounting and business administration have been utilized in the necessary sections. Efforts have been made to reveal the legal meanings and results of the concepts used here. In addition, the economic and financial analysis of the law has also been used as a necessity. In addition, a comparative analysis has been made with Swiss and German law, and a large number of decisions of the Court of Cassation and the Swiss Federal Court have been utilized.