Kamuda görev alan personelin egzersiz ve sağlık tutumları ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinin incelenmesi
Investigation of the exercise and health attitudes and the levrek of intolarence of uncertainty in puplic sectoremployees
- Tez No: 857779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BAHADIR SANDIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde iş hayatının bireyler üzerinde birtakım muğlâk ve belirsizlik durumlarından kaynaklanan kaygı, stres, anksiyete gibi rahatsızlıkların varlığı bilinmektedir. Bu rahatsızlıkların çalışma hayatında artması hem birey açısından hem de çalışma hayatının verimliliği açısından tehdit oluşturmaktadır. Çalışma hayatındaki belirsizlik olgusunun oluşturduğu kötü durumların üstesinden gelmenin en iyi yollarından biri egzersiz ve diğer fiziksel aktivitelere gereken önemin verilmesidir. Bu nedenle çalışma hayatında yer alan bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile egzersiz davranışlarının ve davranışları etkileyen inanç ve tutumların belirlenmesi son derece önemlidir. Bu araştırmanın temel amacı, kamu kuruluşlarında çalışan personelin egzersiz ve sağlık inancı ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin demografik değişkenler kapsamında incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 2023 yılı itibariyle Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde 217'si kadın, 281'i erkek, (n=498) çalışan kamu personeli araştırmanın çalışma gurubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç ayrı form kullanılmıştır. Bunlar; Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz ve Sağlık İnancı Ölçeği ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği'dir. Veri toplama araçları ile elde edilen ham verilerin normallik dağılımları sınandıktan sonra veriler fark testlerinden t-Testi ve ANOVA, ilişki testlerinden ise Pearson Korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda; Egzersiz ve Sağlık İnancı ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük ölçeklerinden elde edilen veriler çerçevesinde cinsiyet, medeni durum, sigara kullanma, egzersiz yapma nedeni, egzersiz geçmişi ve daha önce lisanslı spor yapma değişkenlerinin egzersiz ve inanç düzeyi ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Ancak yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi, görev yapılan birim, gelir durumu, egzersiz türü, egzersiz yapma alanı, egzersiz yapma sıklığı, kronik rahatsızlık durumu ve sağlık durumu algısı değişkenlerine ilişkin anlamlı bir sonucun olmadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda; Egzersiz ve Sağlık İnancı ile Belirsizliğe Tahammülsüzlük ölçeklerinin toplam puanları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is known that there are disorders such as anxiety, stress and anxiety caused by the ambiguous and uncertain situations that business life leaves on individuals. The increase in these disorders in working life poses a threat to both the individual and the efficiency of working life. One of the best ways to overcome the bad situations caused by uncertainty in working life is to give due importance to exercise and other physical activities. For this reason, it is very important to determine the level of uncertainty tolerance and exercise behaviors of individuals in working life and the beliefs and attitudes that affect these behaviors. The main purpose of this study is to examine the exercise and health beliefs and intolerance of uncertainty levels of the personnel working in public organizations within the scope of demographic variables. In line with this purpose, the study group of the research consists of 217 female and 281 male (n=498) public personnel working in Bingöl Provincial Directorate of Youth and Sports as of 2023.Three separate forms were used as data collection tools in the study. These are; Personal Information Form, Exercise and Health Belief Scale and Intolerance of Uncertainty Scale. After the normality distribution of the raw data obtained with the data collection tools was tested, the data were analyzed with t-Test and ANOVA, which are difference tests, and Pearson Correlation tests, which are relationship tests. As a result of the analysis of the data; within the framework of the data obtained from the Exercise and Health Belief and Intolerance of Uncertainty scales, a significant and positive relationship was found between the variables of gender, marital status, smoking, reason for exercising, exercise history and previous licensed sports on the level of exercise and belief and intolerance of uncertainty. However, it was determined that there was no significant result regarding the variables of age, level of education, working time, unit of employment, income status, type of exercise, area of exercise, frequency of exercise, chronic disease status and perception of health status. At the same time, it was concluded that there was a weak positive relationship between the total scores of Exercise and Health Belief and Intolerance of Uncertainty scales.