Turizmin sosyal içermeye etkisi: Şarköy'de yaşayan Roman toplumu üzerine bir araştırma
The effect of tourism on social inclusion: A research on Roman community living in Şarköy
- Tez No: 857780
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Turizm ülkeler ve şehirler adına önemli bir gelir kaynağı olmakla birlikte toplumlar arası kaynaşmanın arttırılması adına da önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bununla birlikte toplumu oluşturan bireyler özelinde çeşitli sorunlara da neden olabilmektedir. Bireyler yaşadıkları bölgede nüfus yoğunluğunun yaşanması, yaşam alanlarının kısıtlanması, kendi değerlerine aykırı davranış ve yönelimlerin yaygınlaşması ve benzeri birçok unsurdan rahatsızlık duyabilmektedir. Turistik bölgenin beraberinde getirdiği değişimlere ayak uyduramamak, içerisinde bulunulan toplumun dışında kalmak ya da doğrudan dışlanmak da turizmin beraberinde getirebildiği sorunlar arasındadır. Çalışma kapsamında turizmin sosyal içermeye etkilerinin incelenmesi amaçlanmış olup bu inceleme Şarköy bölgesinde yaşayan Roman toplumu özelinde gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda hem teorik yaklaşımda bulunulmuş hem de yapılan saha çalışması neticesinde elde edilen veriler SPSS 29.0 programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda turizm algısı, yaşam kalitesi ve sosyal dahil olma arasındaki ilişkiler incelendiğinde bu ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Turizm algısı ile yaşam kalitesi arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişki varken, turizm algısı ile sosyal dahil olma ve yaşam kalitesi ile sosyal dahil olma arasında pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların turizm algısı, yaşam kalitesi ve sosyal dahil olma algılarının cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, gelir düzeyi ve aileden birinin turizmle alakalı bir işte çalışması değişkenlerine göre görüşlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Şarköy'de yaşama süresi, hane halkı kişi sayısı, eğitim düzeyi, Roman dilini bilme, Roman olmayanların çoğunlukta olduğu bölgede yaşama isteği ve ev tanımına göre katılımcıların görüşlerinde çeşitli farklılıklar olduğu da çalışma kapsamında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While tourism is an important source of income for countries and cities, it also provides significant gains in increasing cohesion between societies. However, it can also cause various problems for the individuals that make up the society. Individuals may be disturbed by the population density in the region they live in, the restriction of their living spaces, the spread of behaviors and tendencies contrary to their own values, and many similar factors. Not being able to keep up with the changes brought about by the tourist area, being left out of the society or being directly excluded are among the problems that tourism can bring. Within the scope of the study, it was aimed to examine the effects of tourism on social inclusion, and this examination was carried out specifically for the Romani community living in the Şarköy region. In this regard, both a theoretical approach was made and the data obtained as a result of the field study was analyzed and interpreted in the SPSS 29.0 program. When the relationships between tourism perception, quality of life and social inclusion were examined in line with the analyses, it was determined that these relationships were statistically significant. While there is a very weak negative relationship between tourism perception and quality of life, it was determined that there is a very weak positive relationship between tourism perception and social inclusion and between quality of life and social inclusion. In addition, no statistically significant difference was found in the participants' views on tourism perception, quality of life and social inclusion according to the variables of gender, marital status, number of children, income level and whether a family member works in a tourism-related job. Within the scope of the study, it was also determined that there were various differences in the opinions of the participants according to the duration of living in Şarköy, the number of household members, education level, knowledge of the Romani language, desire to live in an area where non-Roma people are in the majority, and the definition of home.