Mechanical and microstructural properties of self-compacting mortar produced using recycled polyurethane particles as aggregate
Agrega olarak geri dönüştürülmüş poliüretan parçacıklar kullanılarak üretilen kendiliğinden yerleşen harcın mekanik ve mikroyapısal özellikleri
- Tez No: 857784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnşaat sektöründeki gelişmeler ve sektörün artan hızı, artan dünya nüfusuna bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım, konaklama ve altyapı gibi hizmetlerdeki artışla paralellik göstermektedir. Beton ve harç gibi inşaat malzemeleri büyük ölçüde doğal kaynakların aktif olarak işletilmesinden elde edilen kum ve çimentoya dayanmaktadır. Bu kaynakların sürekli olarak talep üzerine çıkarılması ve kullanılması önemli çevresel zararlara yol açmakta, ekolojik bozulmaya ve kaynakların tükenmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla kum/agrega, beton ve türevlerinin üretiminde en yoğun kullanılan doğal kaynaklardan biri olduğundan, temini için doğanın tahrip edilmesi hızla artmaktadır. Bu çalışmada, endüstriyel veya evsel atıklar içerisinde sıklıkla kullanılan poliüretan esaslı geri dönüştürülmüş malzemeler (PUW), kendiliğinden yerleşen harçlarda (KYH) agrega ile ikame edilmiştir. Çalışmada kullanılan karışımlarda su/bağlayıcı oranı 0.45 ve bağlayıcı dozajı 500 kg/m3 olarak belirlenmiştir. PUW hacimce %5, %10, %15, %20, %20 ve %25 oranlarında agrega ile ikame edilmiştir. KYH karışımlarının taze, mikroyapısal ve mekanik özellikleri, temel gereksinimleri değerlendirmek için karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. KYH'nin mekanik testlerinden elde edilen veriler, hacimce %20 PUW ikamesinin 28. gün testlerinde 30 MPa'nın üzerinde kaldığını göstermiştir, bu da basınç dayanımı açısından kullanıma uygunluğunun temel bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Developments in the construction sector and the increasing pace of the sector are in parallel with the increase in services such as transportation, accommodation and infrastructure that arise due to the growing world population. Construction materials such as concrete and mortar are largely based on sand and cement derived from the active exploitation of natural resources. The continuous extraction and utilization of these resources on demand causes significant environmental damage, leading to ecological degradation and resource depletion. Therefore, since sand/aggregate is one of the most intensively used natural resources in the production of concrete and its derivatives, the destruction of nature for its supply is rapidly increasing. In this study, polyurethane-based recycled materials (PUW), which are frequently used in industrial or domestic wastes, were substituted with aggregate in self-compacting mortar (SCM). In the mixtures used in the study, the water/binder ratio was 0.45 and the binder dosage was 500 kg/m3. PUW was substituted with aggregate at 5%, 10%, 15%, 20%, 20% and 25% by volume. The fresh, microstructural and mechanical properties of the SCM mixtures were comparatively evaluated to assess the basic requirements. The data from the mechanical tests of SCM showed that the 20% PUW replacement by volume remained above 30 MPa in the 28th day tests, which gives a basic indication of its suitability for use in terms of compressive strength.