Kütüb-i Tis'a bağlamında hatim edebiyatı
Khatm literature within the context of the Kutub al Tisa
  1. Tez No: 857783
  2. Yazar: MERVENUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hatim eserleri, konu edindikleri hadis kitabının metodu, ilmî konumu, diğer kitaplarla kıyaslanması, hakkındaki bazı tartışmalar, kitaptaki son hadisin şerhi ve müellifin hayatını ihtiva eden risâlelerdir. Bu eserler, esas alınan kitap mecliste okunup hatmedildikten sonra kaleme alınmışlardır. Bu yönüyle bu türün toplumsal bir boyutu bulunmakta ve temel kaynakların ilim talipleri, devlet ricali ve halk arasında yayılmasına katkı sağlamaktadır. Hatim literatürünün ayırıcı bir vasfı olan ilgili kitaptaki son hadisin şerh edilmesi ve geniş kutlamaların yapılması bu durumun bir yansımasıdır. Hatim literatüründe bulunan bilgiler farklı kitaplarda yer alsa da bu literatürü benzerlerinden ayıran özelliği şerh, biyografi, şurût (müellifin şartları) gibi birçok türü bünyesinde barındırması ve her bir konu hakkında farklı kitaplardaki bilgileri cem etmesidir. Bu çalışmada söz konusu literatürün ortaya çıkışı, tarihi gelişimi ve özellikleri ortaya koyulmaktadır. Ayrıca risâlelerin her biri esas aldıkları kitaplara göre tasnif edilerek muhtevaları ve hadis ilmine katkıları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Khatm works are treatises on the methodology of the hadith books, its scholarly position, its comparison with other books, some discussions about it, the commentary of the last hadith in the book, and the life of the author. These works were written after the main book had been read and finished in the gathering. In this respect, this genre has a social dimension and contributes to the dissemination of basic sources among scholars, state officials, and the general public. The commentary of the last hadith in the relevant book, which is a distinctive feature of the hatim literature, and the extensive celebrations are reflection of this situation. Although the information contained in the khatm literature is contained in different books, what distinguishes this literature from its peers is that it includes many genres such as commentary, biography, and shurut, and that it gathers information on each subject from different books. This study presents the emergence, historical development and characteristics of this literatüre. Furthermore each of the treatises is classified according to the books they are based on and analyzed in terms of their content and contribution to the science of hadith.