Türk bestecilerinin piyano eserlerinde çağdaş müzik tekniklerinin kullanımı
Use of contemporary music techniques in the piano works of Turkish composers
  1. Tez No: 857799
  2. Yazar: ÖZGÜR ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BEŞEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikte Yorumculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yazılı kültürün ortaya çıkmasıyla birlikte toplumlar kullandıkları seslerin belleklerden silinmesini önlemek ve var ettikleri müziğin nesiller boyu aktarımını sağlayabilmek için kültürlerine bağdaşık olarak çeşitli semboller üreterek ses yazım sistemleri geliştirmişlerdir. Bu geliştirilen sistem ve semboller, müzik yazısı olarak adlandırılan ve müziğin somut kültür unsuru olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri olan notasyondur. Günümüze kadar varlığını devam ettiren konvansiyonel nota sistemi, Orta çağdan itibaren gelişmeye başlamıştır. Bu nota sistemi, dönemlere göre müzikal bakış açılarının değişmesine rağmen, zamanın müzikal ifadelerinin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş ve özünü 21. yüzyıla kadar muhafaza etmeyi başarmıştır. Tarihsel süreç içerisinde özellikle 20. yüzyılda çağdaş müzik akımlarının ortaya çıkmasıyla, müzikte çeşitli yeni teknikler kullanılmaya başlanmış ve müzikal değişimi aktarabilmek için notasyon üzerinde de çeşitli arayışlar, kullanımlar ve metotlar denenerek yeni notasyon biçimleri üretilmiştir. Yeni müzik tekniklerinin piyano için yazılan eserlerde sıklıkla rastlanır olması dolayısıyla bu çalışmada da özellikle bu çalgı üzerine yazılmış eserlere yoğunlaşılmıştır. Bu çalışmada çağdaş müzik tekniklerinin neler olduğu ve konvansiyonel müzik yazısından nasıl ayrıldığı tarihsel bir betimlemeyle ele alınmıştır. Araştırmada günümüz Türk bestecilerinin piyano eserlerinde çağdaş müzik tekniklerini nasıl kullandıkları bunları notaya aktarım biçimleri ve bu teknikleri tercih etme sebeplerinin neler olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yazdıkları piyano eserlerinde çağdaş müzik teknikleri kullanan günümüz Türk bestecilerinden altısı ile görüşülerek örnek eserler belirlenmiş ve eserlerinde kullandıkları teknikler ele alınmıştır. Çalışmada nitel bir araştırma yöntemi benimsemiş olup, literatür taraması ve yarı yapılandırılmış görüşme formu üzerinden elde edilen veriler, tarihsel bir dizgeyle ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma, günümüz Türk bestecilerinin hangi çağdaş müzik tekniklerini nasıl kullandıklarına örnek oluşturması bakımından, literatüre katkı sağlama amacını gütmekte, aynı zamanda çağdaş müzik alanında çalışan bestecilere, bu yapıtları seslendirecek icracılara ve bu yönde çalışmalar yapan araştırmacılara önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of written culture, societies developed various symbols in accordance with their cultures to prevent the erasure of the sounds they used from memory and to ensure the transmission of their created music for generations. These developed systems and symbols constitute notation, one of the most important elements of music, called music notation, which allows music to be a tangible cultural element. The conventional notation system that has persisted until today began to develop from the Middle Ages onwards. Despite changes in musical perspectives over the periods, this notation system has shaped itself according to the needs of the musical expressions of the time and managed to preserve its essence until the 21st century. Especially in the historical process, with the emergence of contemporary music movements in the 20th century, various new techniques were introduced in music, and various searches, uses, and methods were tried on notation to convey musical change, resulting in the creation of new notation forms. Since new music techniques are frequently encountered in works written for the piano, this study focuses particularly on compositions written for this instrument. In this study, contemporary music techniques and how they differ from conventional music notation are discussed with a historical description. The aim of the research is to reveal how contemporary music techniques are used in piano compositions by contemporary Turkish composers, their methods of notation, and the reasons for choosing these techniques. In this context, six contemporary Turkish composers who use contemporary music techniques in their piano compositions were interviewed, and sample works were determined, and the techniques they use in their works were discussed. The study adopted a qualitative research method, and the data obtained through literature review and semi-structured interview form were evaluated with a historical framework and descriptive analysis method. The research aims to contribute to the literature by providing examples of how contemporary Turkish composers use contemporary music techniques and serves as an important resource for composers, performers who will perform these works, and researchers working in this field in terms of providing examples of how contemporary Turkish composers use contemporary music techniques and serves as an important resource for composers, performers who will perform these works, and researchers working in this field.