Çağdaş Türk bestecilerinin arplı oda müziği eserlerinde kullanılan tekniklerin incelenmesi
Investigation of the techniques used in the chamber music works with harp of contemporary Turkish composers
- Tez No: 783224
- Danışmanlar: PROF. LİLİAN MARİA TONELLA TÜZÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Arp, 19. yüzyılda geçirdiği değişimlerle günümüzde hala kullanılmakta olan konser arpı formuna kavuşmuş, buna istinaden çalgının efekt çeşitliliği ve icra teknikleri genişletilmiştir. Başlarda arp için temel icra tekniklerini içeren metotlar yazılmış, ancak sonrasında modern arp teknikleri üzerine araştırmalar, denemeler ve notalama kitapları öne çıkmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren genel literatür, özellikle orkestrasyon kitapları modern arp teknik ve efektlerine yer ayırmıştır. Türkiye'de ise bu alanda yeterli sayıda araştırma saptanmamıştır. Çalışma, çağdaş Türk bestecilerinin arplı oda müziği eserlerinde kullanılan teknikleri incelemektedir. Bu bağlamda arp çalgısı için ergonomik teknik ve efekt kullanımına ek olarak bu çalma yöntemlerinin simge ve tanımlamalarının bilinirliğini arttıracak bir rehber tasarısı oluşturmak çalışmanın amacı olarak ele alınmıştır. Çalışmada arp çalgısının teknik özelliklerine ve kullanılan metotlara tanınırlığının az oluşu gerekçesiyle literatür taraması, nitel araştırma veri teknikleri ile betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda 13 Türk besteci tarafından 2010 yılından sonra bestelenmiş 14 arplı oda müziği eserinde kullanılan teknikler incelenmiştir. Çalışmanın yapısını; teli çekerek çalınan, susturma, glissando, perküsyon ve pedal teknikleriyle efektler için kullanılan materyaller oluşturmaktadır. Elde edilen veriler ışığında araştırmada arplı oda müziği eserlerinden, çağdaş repertuvara rehber niteliğinde katkı sağlayacak sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the changes that it underwent in the 19th century, the harp assumed the concert form used today, consequently, the possibility of techniques for the instrument's execution was expanded. On this aspect, the methods were written about basic performance techniques, later, research, essays and notation books on modern techniques of harp performance came to light. Since the second half of the 20th century, the inclusion of modern harp techniques and effects are found in general literature, especially in orchestration books. However, in Turkey, there is not enough research in this area. The study examines the techniques used in harp chamber music works by contemporary Turkish composers. For this, in addition to the use of ergonomic techniques and effects, the objective of the study was to create a design guide to increase awareness of the symbols and definitions of these performance methods. In the study, literature review techniques, qualitative data research and descriptive analysis method were used due to lack of knowledge of the technical characteristics of the harp instrument and the methods used. In this context, techniques used in 14 pieces of chamber music with harp composed by 13 Turkish composers after the year 2010 were examined. The structure of the study was divided in plucking the string, damping, glissando, percussion, pedal techniques and materials used for effects. In the light of the data obtained, the results of chamber music works with harp are shared, which will contribute as a guide to the contemporary repertoire.