Investigation of the deformation properties of the rocks under cyclic loads
Tekrarlı yükler altında kayaçların deformasyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 857813
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM AYDINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, statik ve tekrarlı yüklerin birlikte etkili olduğu durumlarda kayaç deformasyon davranışını belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla beş farklı kayaç örnekleri kullanılmıştır. Tekrarlı yükleme parametreleri (yük, frekans ve tekrar sayısı) seçilerek deneyler gerçekleştirilmiştir. Farklı maksimum yükler, frekanslar ve tekrar sayıları için analizler yapılmıştır. Statik ve tekrarlı yükleme sonrası kayaçların elastisite modülleri, yenilme yükleri, eksenel plastik deformasyonları belirlenmiştir. Ayrıca, tekrarlı yükler altında kayaçların çatlak yapısını da analiz edebilmek için tahribatsız yöntem olan ultrasonik hız belirleme deneyleri de gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda tekrarlı yükler altında kayaçlar farklı davranışlar sergilediği görülmüştür. Bu farklılıklar kayacın fiziksel, mekanik ve mineralojik özelliklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak kayaç davranışları incelendiğinde maksimum yük değişiminin dayanımı ve elastik davranışları olumsuz etkilendiği, frekansın artışı ile kayacın dayanımının arttığı gözlemlenmiştir. Tekrar sayısının artışı ile kayaçlarda hasar birikimlerinin meydana geldiği ve daha erken yüklerde yenilebildiği belirlenmiştir. Tüf kayacı bu durumlardan farklı davranış sergilemiştir. Bu duruma kayacın diğerlerine göre daha boşluklu zayıf bir kayaç olması ve de kil içermesinden kaynaklı olarak gerçekleştiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the rock deformation behavior when static and cyclic loads are acting together. For this purpose, five different rock samples were used. Cyclic loading parameters (load, frequency, and number of cycles) were selected, and experiments were carried out. Analyses were performed for different maximum loads, frequencies, and number of cycles. Moduli of elasticity, failure loads, axial plastic deformations of rocks after static and cyclic loading were determined. In addition, ultrasonic velocity determination experiments, which is a non-destructive method, were also conducted to analyze the crack structure of the rocks under cyclic loads. As a result of the analyses, it was determined that rocks exhibit different behaviors under cyclic loads. These differences may vary depending on the physical, mechanical, and mineralogical properties of the rock. In general, when the rock behavior is investigated, it is determined that the maximum load change negatively affects the strength and elastic behavior, while the strength of the rock increases with the increase in frequency. It was determined that with the increase in the number of cycles, damage accumulation occurs in the rocks and failed at earlier loads. Tuff rock exhibited different behavior from these cases. This is thought to be since the rock is a weak rock with more voids than the others and contains clay.