Mide kanserinde netrin-1, reseptörleri neogenin, UNC5B ve tümör ilişkili parametrelerin araştırılması
Investigation of netrin-1, its receptors neogenin, UNC5B and tumor-related parameters in gastric cancer
- Tez No: 857812
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gastrointestinal sistemin önemli malign tümörlerinden olan mide kanseri küresel bir sağlık sorunudur ve kötü prognoz göstermektedir. Kanserin altında yatan mekanizmaların aydınlatılması tanı ve tedavide önem taşımaktadır. Netrin-1 onkogen görevi görmektedir ve çeşitli kanserlerde ekspresyonu artmaktadır. Artan netrin-1 düzeyleri mide kanserinde hücre proliferasyonu ve invazyonu ile ilişkilendirilmektedir. Netrin-1-reseptör etkileşimi mide kanserinde sinyal yolaklarını teşvik etmede sinerjistik etki göstermektedir. Netrin-1'in reseptörleri UNC5B ve neogeninin ekspresyonu mide kanseri hücre hatlarında diğer netrin-1 reseptörlerine göre artış gösterirken, neogeninin yıkımı BGC823 hücrelerinin proliferasyon yeteneğini azaltmaktadır. Tümörün invazyonunda ve metastazında anahtar moleküller olan FAK ve MMP-9'un düzeylerinde meydana gelen değişiklikler mide kanserinin kötü prognozunda etkili olmaktadır. Bu tez kapsamında mide kanseri hastalarında serum netrin-1, UNC5B, neogenin, FAK ve MMP-9 düzeylerinin ölçümü ELISA kitleri kullanılarak yapılmıştır. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran yeni tanı almış ve herhangi bir tedavi başlanmamış 50 mide kanseri hastası ve rutin kontrol için hastaneye başvuran 50 sağlıklı kontrol çalışma grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer, one of the significant malignant tumors of the gastrointestinal system, is a global health issue and exhibits a poor prognosis. Understanding the underlying mechanisms of cancer is crucial for diagnosis and treatment. Netrin-1 functions as an oncogene, and its expression increases in various cancers. Elevated levels of netrin-1 are associated with cell proliferation and invasion in gastric cancer. The interaction between netrin-1 and its receptors stimulates signaling pathways synergistically in gastric cancer. The expression of netrin-1 receptors UNC5B and neogenin increases in gastric cancer cell lines compared to other netrin-1 receptors, while neogenin knockdown reduces the proliferation ability of BGC823 cells. Changes in the levels of key molecules, FAK and MMP-9, involved in tumor invasion and metastasis, play a role in the poor prognosis of gastric cancer. In this thesis, the measurement of serum levels of netrin-1, UNC5B, neogenin, FAK, and MMP-9 in gastric cancer patients was conducted using ELISA kits. A study group was formed, consisting of 50 newly diagnosed gastric cancer patients who had not started any treatment and had applied to the Medical Oncology outpatient clinic of Erzurum Regional Training and Research Hospital, along with a control group of 50 healthy individuals who visited the hospital for routine check-ups.