Spor medyasında çalışan bireylerin uğraıkları siber zorbalık hakkındaki görüşleri
Opinions of individuals working in sports media on cyberbullying
- Tez No: 857832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma spor medyası çalışanlarının uğradıkları siber zorbalık hakkındaki görüşlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma nitel araştırma şeklinde desenlenmiş olup çalışmaya sosyal medya kullanıcı 27 spor medya çalışanı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar amaçsal örnekleme yöntemine göre seçilmiş ve kriter olarak en az 25.000 sosyal medya takipçisi olması esas alınmıştır. Çalışmada veriler açık uçlu sorular ile toplanmış olup uzman görüşü neticesinde oluşturulan açık uçlu sorular katılımcılarla çevrimiçi gerçekleşen görüşmelerde kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemine tabii tutulmuş, tema, kategori ve kodlar şeklinde çözümlenmiştir. Sonuç olarak mevcut araştırmaya göre spor medyası çalışanları siber xorbalığa maruz kalmaktadır. Ayrıca çözüm yolu olarak yasal düzenlemelerin gerçekleşmesi gerektiğine inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of sports media employees about cyberbullying. The study was designed as a qualitative research and 25 sports media employees, who were social media users, voluntarily participated in the study. Participants were selected according to the purposive sampling method and the criteria were based on having at least 25,000 social media followers. In the study, data were collected with open- ended questions. The open-ended questions created as a result of expert opinion were transformed into online form and sent to the participants via social media. Participation in the study was on a voluntary basis. As a result, according to the current research, sports media workers are exposed to cyber bullying. They also believe that legal arrangements should be made as a solution.