Spor medyasının izleyiciler üzerindeki etkisi: Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri üzerine örnek çalışma
The effect of sports media on audiences: A case study on Dicle University College of Physical Education and Sports Students
  1. Tez No: 897526
  2. Yazar: VEYSİ YESİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEN MÜÇTEBA OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor alanında yükseköğrenim gören ve spor sektöründe çalışacak öğrencilerin spor medyasının etkilerini anlamak, duygularını, düşüncelerini, beklentilerini, olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymaktır. Araştırma, Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksekokulu'nda eğitim gören 264 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan 107'si kadın, 157'si erkek olup, spor medyasının belirleyici unsurlarını açığa çıkarmak amacıyla Ünsal (2013) tarafından geliştirilen ve geçerliliği kanıtlanmış“Spor ve Medya İlişkisi Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, 2013-2024 yılları arasında spor medyasında yaşanan değişiklikleri ve süreklilikleri incelemiştir. Dijital platformların yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel medya araçlarının etkisinin azaldığı, ancak medyanın güvenilirliği ve kadın sporcuların temsili konusundaki sorunların devam ettiği görülmüştür. Cinsiyet eşitliği algısında belirgin bir değişim yaşanmadığı tespit edilmiştir. Spor medyasının etik sorunları, şiddet ve yanıltıcı haberler konusundaki endişeler de sürmektedir. Yayın politikalarının okuyucu beklentilerine daha iyi yanıt verdiği gözlemlenmiştir. Medyanın spor branşlarının yaygınlaşmasındaki rolü olumlu bulunmuş, ancak amatör ve futbol dışı branşlara yeterli yer verilmediği belirlenmiştir. Spor basınında çalışan bireylerin bilgi ve birikim eksiklikleri ya da kısmi yeterlilikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the effects of sports media on students who are studying in the field of physical education and sports and who will work in the sports sector, and to reveal their feelings, thoughts, expectations, positive and negative aspects. The research was conducted with 264 students studying at Dicle University School of Physical Education. 107 of the participants were women and 157 were men, and the“Sports and Media Relationship Survey”, developed and validated by Ünsal (2013), was used to reveal the determining factors of sports media. Data analysis was done with SPSS 26.0 program. The findings of the research examined the changes and continuities experienced in sports media between 2013 and 2024. It has been observed that with the widespread use of digital platforms, the influence of traditional media tools has decreased, but problems regarding the reliability of the media and the representation of female athletes continue. It was determined that there was no significant change in the perception of gender equality. Concerns about ethical issues in sports media, violence and misleading news also persist. It has been observed that publication policies respond better to reader expectations. The role of the media in the spread of sports branches was found positive, but it was determined that amateur and non-football branches were not given sufficient coverage. It has been determined that individuals working in the sports press lack knowledge and experience or have partial qualifications.