Acil serviste kritik olmayan anemi hastalarında yapılan eritrosit transfüzyonlarının güncel kılavuz yaklaşımlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of erythrocyte transfusions in non-critical anemia patients in the emergency department according to current guideline approaches
- Tez No: 857840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARI DOĞAN, DR. RASİM YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Gereksiz transfüzyonu azaltmaya çalıştıkları ve transfüzyonla ilişkili olumsuz olayları ve/veya maliyetleri azaltabilecekleri için güncel kılavuzlara uygun transfüzyon yapılması hastalar kadar klinisyenler için de önemlidir. Yapılan işlemlerin geriye dönük değerlendirilmesi hem rehberlerin güncellenmesi aşamasında veri kaynağı oluşturmakta, hem de varsa yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi açısından farkındalık yaratmaktadır. Acil serviste yapılan transfüzyonların güncel önerilerde belirtilen eşik değerlere hekimlerin gerekli dikkate sahip olup olmadıkları, geriye dönük değerlendirmelerle ortaya koyulabilmektedir. METOD: Çalışmamız retrospektif kesitsel gözlemsel bir çalışma olarak planlandı, 1 Ocak 2022 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran anemi nedenli eritrosit transfüzyonu uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu bireylerin yaşları, cinsiyetleri, başvuru sırasındaki vital bulguları, kan grupları, acil servis tanıları, kronik hastalıkları, yapılan transfüzyon miktarları, konsultasyon uygulanması, hemoglobin değerleri, klinik sonlanımları kaydedildi. Yapılan transfüzyonların uygunluğu; T.C. Sağlık Bakanlığı Kan Hastalıkları Yönetim Rehberi ve Türk Hematoloji Derneği Ulusal Tanı Tedavi Kılavuzu çerçevesinde değerlendirildi. Genel durumu stabil olmayan, masif transfüzyon ihtiyacı olan, travma ve ameliyat öncesi (preop) kan transfüzyonu yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: Hastanemiz acil servisinde belirlenen tarihler arasında anemi nedeniyle toplam 517 hastaya eritrosit süspansiyonu (ES) replasmanı yapılmıştır. Bu hastalardan 379 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir Hastalarıın yaş ortalaması 66,20 (±19,56) olup, 65 yaş üstü 225 hasta mevcuttu. Eritrosit süspansiyonu replasmanı en sık 1 ünite olarak uygulanmıştır. Klinik sonlanımlar incelendiğinde; 247 hastanın (%65) haliyle taburcu, 117 hastanın (%30,9) servis yatışı ve 14 hastanın (%3) tedavi red ile hastaneden ayrıldığı gözlendi. Yapılan transfüzyonların rehber önerilerine uygunluğu incelendiğinde 321 hastaya (% 84,7) kılavuz önerilerine uygun olarak kan transfüzyonu yapılırken, 58 hastada (%15,3) kılavuz eşik değerlerinin üzerindeki hemoglobin seviyelerinde transfüzyon yapıldığı tespit edildi. Kan transfüzyonu kılavuzlara uygun olan hastalar ile uygun olmayan hastalar; yaş (p=0,816), kan grubu (p=0,745) nabız (p=0,735), oksijen satürasyonu (p=0,375), kronik hastalık varlığı açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. Kronik hastalıklar açısından yapılan transfüzyonların uygunluğu karşılaştırıldığında; hipertansiyon (p=0,534), malignite (p=0,068) ve diyabet (p=0,799) açısından uygun olan ve olmayan grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Koroner sendromlu hastalarda uygunsuz transfüzyon anlamlı olarak yüksek oranda (p=0,047) bulunmuştır. SONUÇ:Yapılan transfüzyonlar geriye dönük incelendiğinde hastaların %15,3'ünde kılavuz eşik değerlerinin üzerindeki hemoglobin seviyelerinde transfüzyon yapıldığı gözlendi. Rehberlere göre uygun eşik değerlerde yapılmayan transfüzyonların hastanın yaşı, vital parametresi ve koroner arter hastalığı dışındaki komorbid hastalıkları ile ilişkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Transfusion in accordance with current guidelines is important for clinicians as well as patients, as they attempt to reduce unnecessary transfusion and may reduce transfusion-related adverse events and/or costs. Retrospective evaluation of the transactions performed both creates a data source during the updating of the guides and raises awareness in terms of correcting any mistakes made, if any. Retrospective evaluations can reveal whether physicians paid the necessary attention to the threshold values specified in current recommendations for transfusions performed in the emergency department. METHOD: Our study was planned as a retrospective cross-sectional observational study. Patients who applied to Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Emergency Service between January 1, 2022 and December 31, 2022 and underwent erythrocyte transfusion due to anemia were included in the study. The ages, genders, vital signs at admission, blood groups, emergency department diagnoses, chronic diseases, transfusion amounts, consultation, hemoglobin values, and clinical outcomes of these individuals were recorded. Suitability of transfusions; T.R. It was evaluated within the framework of the Ministry of Health Blood Diseases Management Guide and the Turkish Hematology Association National Diagnosis and Treatment Guide. Patients whose general condition was unstable, who needed massive transfusion, and who underwent trauma and preoperative blood transfusion were excluded from the study. RESULTS: A total of 517 patients received erythrocyte suspension (ES) replacement due to anemia in the emergency department of our hospital between the determined dates. 379 of these patients were included in our study. The average age of the patients was 66.20 (±19.56) and there were 225 patients over the age of 65. Erythrocyte suspension replacement was most commonly administered as 1 unit. When clinical outcomes are examined; It was observed that 247 patients (65%) were discharged, 117 patients (30.9%) were hospitalized, and 14 patients (3%) left the hospital with treatment refusal. When the compliance of the transfusions with the guideline recommendations was examined, it was determined that 321 patients (84.7%) were transfused in accordance with the guideline recommendations, while 58 patients (15.3%) were transfused at hemoglobin levels above the guideline threshold values. Patients whose blood transfusion complies with the guidelines and those who do not; When compared in terms of age (p=0.816), blood type (p=0.745), pulse (p=0.735), oxygen saturation (p=0.375) and presence of chronic disease, no statistically significant difference was observed. When the suitability of transfusions for chronic diseases is compared; There was no significant difference between the eligible and unfit groups in terms of hypertension (p=0.534), malignancy (p=0.068) and diabetes (p=0.799). Inappropriate transfusion was found to have a significantly higher rate (p=0.047) in patients with coronary syndrome. CONCLUSION: When the transfusions were examined retrospectively, it was observed that 15.3% of the patients were transfused at hemoglobin levels above the guideline threshold values. It has been determined that transfusions that are not performed at appropriate threshold values according to the guidelines are not related to the patient's age, vital parameters and comorbid diseases other than coronary artery disease.