Pediatrik alt ekstremite fraktürlerinin acil yönetimi
Emergency management of pediatric lower extremity fractures
  1. Tez No: 857841
  2. Yazar: ÖNDER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Travmalar, dünyada yaygın olan ve giderek artan bir sağlık problemidir ve çocuk yaş grubunda sıkça ekstremite kırıklarına yol açar. Ülkemizdeki nüfusun artışı, sosyoekonomik durum, kültürel ve teknolojik ilerlemeler insanları çeşitli risklerle karşı karşıya getirir ve birtakım travmalara maruz bırakır. Bu çalışmada hastanemizin acil servisine alt ekstremite travması nedeniyle başvuran ve kırık tespit edilen çocuk hastaların etyolojileri, demografik özellikleri, tedavi şekilleri, komplikasyonları ve sonuçları uluslararası literatüre göre değişiklik olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 01.09.2022 ile 01.09.2023 tarihleri arasında alt ekstremite travması ile başvuran çocuk hastalar çalışmaya alındı. Hastaların sosyodemografik verileri, adli olay olup olmadığı, travmanın yönü, travmanın yönü, travmanın türü, travmaya maruz kalınan ekstremite bölgesi, uygulanan tedavi yöntemi, ek patoloji olup omadığı ve hasta sonlanımı gibi verileri incelendi. Bulgular: Bu çalışmaya 918 kız ve 1761erkek olmak üzere toplam 2679 hasta dahil edildi. Hastalar kemik kırığı varlığına göre 259 (%9,6) hasta Kırık Var grubuna diğerleri ise Kırık Yok grubuna dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların en fazla yer aldığı yaş grubu 1006 hasta ile 13- 18 yaş grubu olduğu, en fazla başvurulan saat dilimi 953 hasta ile 12:00 – 17:59'du. Kırık var grubunda en fazla olan travma türü 83(%3,1) hastada basit düşme, yaralanan vücut bölgeleri 63(%2,3)'er hastada femur ve ayak bileği idi ve hastaların 138(%5,1)'inde ek patoloji vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Trauma is a common and increasing health problem in the world and frequently leads to extremity fractures in the pediatric age group. In our country, population growth, socioeconomic status, cultural and technological advances expose people to various risks and traumas. In this study, we aimed to investigate the etiology, demographic characteristics, treatment modalities, complications and outcomes of pediatric patients who were admitted to the emergency department of our hospital due to lower extremity trauma and who were diagnosed with fractures. Materials and Methods: Pediatric patients admitted with lower extremity trauma between September 01,2022 and September 31, 2023 were included in the study. The sociodemographic data of the patients, whether there was a forensic event, the direction of trauma, the type of trauma, the extremity region exposed to trauma, the treatment method applied, whether there was additional pathology and the patient outcome were analyzed. Findings: A total of 2679 patients, 918 females and 1761 males, were included in this study. According to the presence of bone fracture, 259(9.6%) patients were included in the Fracture Present group and the others in the Fracture Absent group. The age group with the highest number of patients included in the study was 13-18 years old with 1006 patients, and the most common time of presentation was 12:00 - 17:59 with 953 patients. The most common type of trauma in the fracture group was simple fall in 83(3.1%) patients, body parts were femur and ankle in 63(2.3%) patients each, and 138 (5.1%) of the patients had additional pathology.