Gebeliğin intrahepatik kolestazında ursedeoksikolik tedavisinin vitamin K1, K2 ve K kompleks seviyelerine etkisinin incelenmesi, vitamin k seviyelerinin postpartum kanama ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effect of ursedeoxycholic therapy on vitamin K1, K2 and K complex levels in intrahepatic cholestasis of pregnancy and evaluation of the relationship between vitamin K levels and postpartum haemorrhage
  1. Tez No: 857843
  2. Yazar: BİLGE TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Gebeliğin intrahepatik kolestazı tanı kriterlerini karşılayan hastalarda Ursodeoksikolik tedavisinin Vitamin K Düzeylerine etkisini incelemek. Vitamin K seviyelerini ölçtüğümüz hastaları intrapartum ve postpartum hemoglobin düzeyleriyle takip ederek vitamin K seviyeleriyle postpartum kanama ilişkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ağustos 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında başvuran Ursodeoksikolik asit tedavisi verilen 43 hasta çalışmaya dâhil edildi. Tedavi öncesi ve tedavi başlangıcından 2 hafta sonra bakılan vitamin K seviyeleri tespit edildi. Vitamin K seviyeleri ölçülen bu hastaların, doğum ve sonrasında takipleri yapılıp kanama miktarı Hb/Hct düzeylerinin ölçümü ile belirlendi. Bulgular: Gebeliğin intrahepatik kolestazı tanısı alan gebelerde tedavi öncesi ve sonrası K Vitamin seviyelerini incelediğimizde K1 seviyesinde 27 bireyde (%62.8), K2 seviyesinde 29 bireyde (%67.4), K vitamininde 28 bireyde (%65.1) artış olduğu tespit edilmiştir. Vitamin K seviyeleri artan ve artmayan hastaların demografik bilgilerini incelediğimizde anlamlı fark olmaması çalışmamızı güçlü kıldı.
Özet (Çeviri)
Objective : To investigate the effect of Ursodeoxycholic therapy on Vitamin K Levels in patients fulfilling the diagnostic criteria for intrahepatic cholestasis of pregnancy. To evaluate the relationship between vitamin K levels and postpartum haemoglobin levels by following the patients whose vitamin K levels we measured with intrapartum and postpartum haemoglobin levels. Method: Forty-three patients admitted to the Gynaecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between August 2023 and February 2024 and treated with Ursodeoxycholic acid were included in the study. Vitamin K levels were determined before and 2 weeks after the start of treatment. These patients whose vitamin K levels were measured were followed up after labour and delivery and the amount of bleeding was determined by measurement of Hb/Hct levels. Results: When we analysed vitamin K levels before and after treatment in pregnant women diagnosed with intrahepatic cholestasis of pregnancy, it was found that there was an increase in K1 level in 27 individuals (62.8%), K2 level in 29 individuals (67.4%), and vitamin K in 28 individuals (65.1%). When we analysed the demographic data of the patients whose vitamin K levels increased and those whose vitamin K levels did not increase, the fact that there was no significant difference made our study strong.