Gebeliğin başında ölçülen D vitamini düzeylerinin ilk trimester abortlarıyla ilişkisinin incelenmesi
Review of the relationship between vitamin D levels measured at the beginning of pregnancy and first trimester abortions
  1. Tez No: 857844
  2. Yazar: ELİF KARALAR BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRTAN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız gebeliğin ilk haftalarında D vitamini yetersizliği veya eksikliği tespit edilip D vitamini tedavisi başlanan hastaların ilk trimester abort oranları ile D vitamini düzeyleri halihazırda normal olan hastaların ilk trimester abort oranlarını kıyaslamaktır. YÖNTEM: 10 Şubat 2024-22 Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 18 – 45 yaş aralığında, D vitamini eksikliği veya yetersizliği olan 100 gebe hasta ve kontrol grubu olarak benzer yaş ve gebelik haftası aralığında olan D vitamini düzeyleri normal olan 100 hasta olmak üzere toplamda 200 hasta seçildi. Son 1 yılda D vitamini kullananlar, komorbid hastalığı olanlar, IVF veya çoğul gebelikler çalışma dışında bırakıldı. D vitamini 30 ng/mL altında olanlara 600 IU/gün dozda D vitamini replasmanı başlandı. Katılımcıların demografik özellikleri ve gebelik hikayeleri kaydedildi. Hastalar izleme alınarak gebeliklerinin 12. Haftalarındaki gebelik sonuçları kaydedildi. BULGULAR: Gebeliğin başında D vitamini düzeyi 30 ng/mL'nin altında olan hastaların abort oranı 30 ng/mL'nin üstünde olanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our aim in this study is to compare the first trimester abortion rates of patients who were diagnosed with vitamin D insufficiency or deficiency in the first weeks of pregnancy and started vitamin D treatment with the first trimester abortion rates of patients whose vitamin D levels were already normal. METHOD: 100 pregnant patients with vitamin D deficiency or insufficiency, between the ages of 18 and 45, who applied to the Istanbul Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 10 February 2024 and 22 March 2024, and 100 pregnant patients with vitamin D deficiency or insufficiency as a control group. A total of 200 patients were selected, 100 of whom had normal vitamin levels. Those who used vitamin D in the last year, those with comorbid diseases, IVF or multiple pregnancies were excluded from the study. Vitamin D replacement was started at a dose of 600 IU/day for those with vitamin D levels below 30 ng/mL. Demographic characteristics and pregnancy stories of the participants were recorded. The patients were monitored and their pregnancy results at the 12th week of their pregnancy were recorded. RESULTS: The abortion rate of patients with vitamin D levels below 30 ng/mL at the beginning of pregnancy was found to be statistically significantly higher than those with vitamin D levels above 30 ng/mL.