Vajinal histerektomi ve total abdominal histerektomi sonuçlarınınkarşılaştırılması
Comparison of vaginal hysterectomy and total abdominal hysterectomyresults
- Tez No: 857845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizdeki vajinal histerektomi ve total abdominal histerektomi operasyonlarının sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması ve sonuçlarda birbirlerinden üstün olduğu durumların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: 2018 Ocak ve 2023 Mart tarihleri arasında toplam 99 VH ve TAH vakası incelenmiştir. Bu iki gruptaki vakalar, hastaların BMI değerleri, yaşları, operasyon endikasyonları, parite sayıları, operasyon geçmişleri, postoperatif patoloji sonuçları, preoperatif ve postoperatif hemoglobin değerleri, operasyon süreleri, gelişen komplikasyonlar, postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı parametreleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to retrospectively compare the results of vaginal hysterectomy and total abdominal hysterectomy operations in our clinic and to determine the superiority of each method. Material and Method: Between January 2018 and March 2023, a total of 99 VH and TAH cases were analyzed. We compared the cases in these two groups in terms of BMI values, age, indications for operation, number of parities, operation history, postoperative pathology results, preoperative and postoperative hemoglobin values, operation times, complications, and postoperative blood transfusion requirement.