Dîvân-ı Şems'de dinî ve mitolojik şahsiyetler
Religious and mythologicas figures in Diwan-e Shems
- Tez No: 857859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İran edebiyatının büyük şairlerinden olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, hicrî 604/1207 yılında Belh'te dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini zamanın büyük âlimlerinden olan babası Bahâeddin Veled'ten almıştır. Babasının vefatından sonra önce Seyyid Burhaneddin'e sonra da Şems-i Tebrîzî'ye intisap etmiştir. Şems'le tanıştıktan sonra ona karşı duyduğu derin sevgi zamanla Mevlânâ'yı büyük bir şair ve mutasavvıf haline getirmiştir. Türk ve dünya edebiyatında da önemli ölçüde yeri olan Mevlânâ'nın önem arz eden eserlerinden birisi de Dîvân-ı Şems'tir. Söz konusu çalışmada bu eserdeki gazeller incelenmiş, dinî ve mitolojik şahsiyetler ayrıştırılmıştır. Şahsiyetler hakkında kısa bilgi verildikten sonra beyitler Farsçadan Türkçeye çevrilmiş ve açıklaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the greatest poets in Persian literature, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, was born in Balkh in 604/1207 AH. One of the greatest Islamic savants of his day, his father Bahâeddin Veled, was the one who taught him his first education. After the death of his father, he was initiated first to Seyyid Burhaneddin and then to Shams-i Tabrîzî. After meeting Shams, Mevlânâ's deep love for him turned him into a great poet and Sufi. One of the important works of Mevlânâ, who has an important place in Turkish and world literature, is Dîvân-ı Shams. In this study, the ghazals in this work are analyzed and religious and mythological personalities are separated. After giving brief information about the personalities, the couplets are translated from Persian into Turkish and explained.