Eskişehir ilinde yaşayan gebelerde inkontinans sıklığı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigate the prevalence and associated factors ofincontinence in pregnant women living in Eskişehir province
  1. Tez No: 857870
  2. Yazar: SEVİLAY TEPEYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Araştırmada Eskişehir'de yaşayan gebelerde üriner ve fekal inkontinans sıklığının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya 505 gebe dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen“Kişisel Bilgi Toplama Formu”,“İnkontinans Şiddet İndeksi”,“Michigan İnkontinans Şiddet İndeksi”ve“Wexner Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. İstatistiksel testlerde p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the frequency of urinary and fecal incontinence and related factors in pregnant women living in Eskişehir. Materials and Methods: The research is a cross-sectional and descriptive study. 505 pregnant women were included in the study. The data of the study were collected with the“Personal Information Collection Form”,“ Incontinence Severity Index”,“Michigan Incontinence Severity Index”and“ Wexner Scale ”developed by the researchers in line with the literature. The suitability of the data for normal distribution was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Descriptive statistics, Kruskal Wallis and Spearman correlation were used to analyze the data. In statistical tests, p value 0.05).