Plazma ark kaynağı ile stellite kaplanmış supaplardaki aşınmaların incelenmesi
Investigation of wear on stellite coated valves with plasma arc welding
  1. Tez No: 857896
  2. Yazar: AHMET FURKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Supap açı kısımlarına plazma sprey yöntemiyle toz stellite kaplanmaktadır. Bu kaplamanın amacı baga yüzeyine sürekli temas eden, supap açı yüzeylerinin güçlendirilmesidir. Özellikle LPG'li araçlarda kullanılan supaplar için stellite kaplama supap ömürlerinde ciddi artış sağlamaktadır. LPG'de yanmanın direkt temas ettiği parçalarda ciddi aşınmalar söz konusudur. Bu aşınmalar da motorun kalbi olarak tabir ettiğimiz supaplarda çok fazla olmaktadır. Aşınmaların önüne bir nebzede olsa geçebilmek için supap açı yüzeylerine stellite kaplanmaktadır. Stellite kaplanmış supaplarda ki kaplama hataları ve aşınmaların yorumlanmasını sağlayabilmek için literatür araştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Powder stellite is coated on the valve angle parts by plasma spray method. The purpose of this coating is to strengthen the valve angle surfaces that are in constant contact with the trunk surface. Especially for the valves used in LPG vehicles, the stellite coating provides a significant increase in the valve life. In LPG, there are serious abrasions on the parts that the combustion comes into direct contact with. These wears are too much on the valves, which we call the heart of the engine. Stellite is coated on the valve angle surfaces in order to prevent wear to a certain extent. A literature search will be made in order to provide interpretation of coating defects and abrasions in stellite coated valves.