Koordinatlarda S-konveks fonksiyonlar için midpoint tipli eşitsizlikler
Midpoint type inequalities for S-convex function in coordinaties
- Tez No: 857897
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EYÜP KİRİŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tez çalışması altı temel bölümü içeren bir yapıya sahiptir. İlk bölümde, integral eşitsizlikleri ile ilgili temel tanım ve teoremlerle birlikte, teorinin tarihsel sürecine de odaklanılmıştır. Sonraki bölümde, konveks fonksiyon kavramı tanıtılmıştır ve farklı versiyonlarıyla ilgili temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir önceki bölümde tanımlanan koordinatlarda konvekslik kavramından faydalanılarak elde edilen Midpoint tipi eşitsizliklerle ilgili temel özellikler sunulmuştur. Bu özellikler, tez çalışmasının temelini oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde, önceki bölümde verilen eşitsizliklere ait özellikler kullanılarak, koordinatlarda s-konveks fonksiyonlarla ilgili yeni integral eşitsizlikleri elde edilmiştir. Beşinci bölümde tezimizle ilgili sonuç kısmı yer almaktadır. Son bölümde ise, bu çalışmanın temelini oluşturan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis has a structure with six main chapters. In the first chapter, integral the basic definitions and theorems about inequalities, as well as the historical process of the theory. is focused on. In the next section, the concept of convex function is introduced and different basic definitions and characteristics of their versions are given. In the third section, a utilizing the concept of convexity in coordinates defined in the previous section The basic properties of the obtained Midpoint type inequalities are presented. These properties are forms the basis of this thesis. In the fourth chapter, using the properties of the inequalities given in the previous chapter, New integral inequalities for s-convex functions in coordinates are obtained. The fifth chapter contains the conclusion about our thesis. In the last chapter, we present The sources that form the basis of the study are listed.