Kamu davasının açılması ve iddianamenin iadesi
Public presecution and overrulling of the indictment
- Tez No: 857895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARITÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İddianamenin iadesi kurumu, 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile hukuk sistemimizde yerini almıştır. İddianamenin iadesi kurumunun hukuk sistemimizde yer almasıyla birlikte iddianamenin yetkili ve görevli mahkemeye verilmesiyle dava açılmış olmayacak, iddianamenin verildiği mahkeme tarafından iddianamenin kabulüyle veya iddianamenin mahkemeye verildiği tarihten itibaren 15 günlük inceleme süresinin sonuna kadar iade edilmemesi halinde kabul edilmiş sayılacak ve kamu davası açılmış olacaktır. İddianameyi alan mahkeme 15 günlük süre içinde iddianameyi inceleyecek, CMK'nın 174. maddesinde belirtilen iddianamenin iadesi sebeplerinden birinin bulunması halinde eksik ve hatalı noktaları belirtmek suretiyle Cumhuriyet başsavcılığına iade edecektir. Cumhuriyet savcısı, iddianamenin iadesi üzerine, kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesini gerektiren bir durumun bulunmaması halinde iade kararında gösterilen eksiklikleri tamamladıktan ve hatalı noktaları düzelttikten sonra yeniden iddianame düzenleyerek dosyayı mahkemeye gönderecektir. Tezimizde esas olarak iddianamede bulunması gereken unsurlar ve iddianamenin iadesi sebepleri incelenecektir. Çalışmamızda, tez konusu ile ilgili olan hukuksal düzenlemelerin nasıl anlaşılması ve nasıl uygulanması gerektiği ile düzenleme veya uygulamadaki hatalı hususlar belirlenerek, olması gereken olarak değerlendirilenler gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The legal regulation regarding the return of incomplete and erroneous indictment to the Public Prosecutor's Office by the court took its place in our legal system with the Criminal Procedure Law No. 5271, which entered info force on 01.06.2005. According to the Code of Criminal Procedure, when the indictment is submitted to the competent and authorized court, the prosecution phase does not immediately begin. Article 170 of the Code of Criminal Procedure shovs the elements that must be included in the indictment, and Article 174 shows the reasons for te return of the indictment. The court accepts the indictment if there are no reasons to return the indictment. With the acceptance of the indictment, the prosecution phase begins. If the indictment is not returned, even if it is not accepted within the 15- day period, it is deemed to have been accepted at the end of the 15th day and the prosecution phase is initiated. Upon the return of the indictment, the public prosecutor may issue a new indictment and send it to the court, after completing the deficiencies shown in the extradition decision and correcting the faulty points. In our study, the elements that should be included in the indictment and the reasons for the return of the indictment will be examined. The deficiencies in the legislation regarding the preparation of the indictment and the return of the indictmet and the errors in the implementation of the current legislation will be shown.