دور الوقف في تحقيق التكافل الاجتماعي وأثره في معالجة الفقر والبطالة في ليبيا
Vakfin toplumsal dayanişmanin gerçekleştirilmesindeki rolü ve libya'da fakirlik ve işsizliğin çözümündeki etkisi
  1. Tez No: 857919
  2. Yazar: MANAL ANEES MIFTAH IGHAMUSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada, vakf konusunun ve vakf'ın İslam tarihini ve Müslümanların toplumda iş birliği, dayanışma ve insan bütünleşmesi için üst düzey bir mekanizma ve toplumun yapı taşlarını birbirleri üzerine inşa etmenin etkili bir aracı olarak sunulmasını birbirine bağlamanın medeni bir aracı olduğu için toplumsal dayanışmaya ulaşmadaki rolü tartışıldı. Çalışma, Libya'daki bağışların karşılaştığı ekonomik, sosyal, yasal ve idari zorlukları göstermeyi amaçlamıştır. Endüktif yaklaşım ve toplumsal dayanışmayı sağlamada durdurmanın çeşitli uygulamalarını ele alan metinleri analiz etmenin analitik yaklaşımı ve ric arasındaki sınıf boşluğunu kapatmadaki rolü, Bu çalışmada, en önemlisi vakf'ın toplum üyeleri arasında toplumsal dayanışmayı sağlamak için İslam'ın kurduğu en önemli alanlardan biri olması ve vakf'ın araçlarının düzgün uygulanması halinde bireyin ve İslam toplumlarının gelişimine etkili bir şekilde katkıda bulunduğu bir dizi sonuç ortaya çıkmıştır. Çalışma, özellikle iyi insanları İslam hukukunun öğretilerine uygun olarak eğitim, sağlık ve nüfus projeleri alanlarında en fazla sayıda vakf kurumu kurmaya ve yönetmeye teşvik etmek için adli bilimler öğrencileri ve araştırmacılarının uzmanları arasında toplumsal dayanışmanın sağlanmasında bağış rolünün kültürünü yayma ihtiyacı olan bir dizi öneri önerdi.
Özet (Çeviri)
The study aims discussed the subject of endowment and its role in achieving social solidarity, since endowment is a civilized present, as it is a high-level mechanism for cooperation, solidarity and human integration in society and an effective way to build the building blocks of society together. The study aimed to demonstrate the economic, social, legal and administrative challenges facing endowments in Libya. The study yielded a number of results, the most important of which is that Waqf is one of the most important areas that Islam has legislated to achieve social solidarity among members of society. The endowment contributes to the development of individuals and Islamic societies if its tools are applied correctly. The inductive approach and the analytical approach of analyzing texts that addressed the various applications of stop in achieving social solidarity, and its role in bridging the class gap between rich and poor. The study reached a set of results, the most prominent of which is that the endowment in Libya contributes to alleviating the burdens left by the failure of governments and this failure has worsened the economic conditions in Libya.