Yahudi oryantalist Gustav Weil'ın Kur'an kritiği ve Kısas-ı Enbiya'ya bakışı
Jewish orientalist Gustav Weil's critique and perspevtive to tales of Prophets (Qisasi Anbiya)
- Tez No: 857955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SAVAŞ ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Gustav Weil ve çağdaşlarının Kur'an-ı Kerim'in kaynağını beşeri ve vahiy dışı unsurlara dayandırıldığı ve Hz. Muhammed'in peygamberliği konusunda olumsuz yorumların yer aldığı bir dönemde, Weil'ın Kur'an ve Hz. Muhammed yaptığı araştırmalar ve kullandığı metodolojiler üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalışma, Weil'ın bakış açılarını ve analizlerini derinlemesine inceleyerek, onun görüşlerini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Weil'ın Kur'an ve Hz. Muhammed üzerine yaptığı araştırmalar, onun çağdaşları tarafından daha geniş bir çerçevede devam ettirilmiş ve bu konular üzerine daha kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Gustav Weil, 19. yüzyılın önemli bir Alman Yahudi oryantalisti ve tarihçisi olarak çalışmalarında farklı disiplinlerden faydalanarak, özellikle Kur'an, Hz. Muhammed ve İslam üzerine odaklanmıştır. Bu araştırmada, Weil'ın üç önemli eseri ele alınmıştır. İlk olarak, bu eserlerde nasıl bir“eleştirel tarihsel metod”kullandığı incelenmiştir. Weil'ın bu metodu kullanarak, tarihsel olayları ve metinleri nasıl yorumladığı araştırılmıştır. Ayrıca, Weil'ın peygamber kıssaları üzerine yaptığı çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu kıssalar, genellikle dini metinlerde bulunan, peygamberlerin hayatları ve mucizeleriyle ilgili anlatılardır. Weil'ın bu kıssalara yaklaşımı ve bu konudaki çalışmaları incelenmiştir. Özellikle, Weil'ın Gotha Kütüphanesi'nde bulunan Arapça el yazmalarından yararlandığı ve bu kaynakları İslami çalışmalarında nasıl kullandığı üzerinde durulmuştur. Bu kısımda, Weil'ın kaynak tespiti ve bu kaynaklardan nasıl faydalandığına dikkat çekilmiştir. Kısacası, bu çalışma Gustav Weil'ın eserlerini ve metodolojisini detaylı bir şekilde incelemekte, özellikle İslami ve Yahudi kaynaklarını nasıl kullandığına ve bu kaynakların eserlerine nasıl uyguladığına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Weil's research and methodologies on the Qur'an and the Prophet Muhammad at a time when Gustav Weil and his contemporaries were basing the source of the Qur'an on humanistic and non-revelatory elements, and at a time when there were negative comments on the prophethood of the Prophet Muhammad. The study aims to illuminate Weil's views by examining his perspectives and analyses in depth. In addition, Weil's research on the Qur'an and the Prophet Muhammad has been continued in a broader framework by his contemporaries and more comprehensive research has been carried out on these topics. Gustav Weil, as an important German Jewish orientalist and historian of the 19th century, utilised a variety of disciplines in his work, focusing particularly on the Qur'an, the Prophet Muhammad and Islam. In this study, three important works of Weil are analysed. Firstly, it is analysed how he used a“critical historical method”in these works. How Weil interprets historical events and texts using this method is investigated. In addition, Weil's studies on prophet parables are evaluated. These parables are narratives about the lives and miracles of prophets, usually found in religious texts. Weil's approach to these parables and his works on this subject are analysed. In particular, Weil's use of Arabic manuscripts in the Gotha Library and how he used these sources in his Islamic studies are emphasised. In this section, attention is drawn to Weil's source identification and how he utilised these sources. In short, this study examines Gustav Weil's works and methodology in detail, focusing especially on how he used Islamic and Jewish sources and how he applied them to his works.