İnovasyon kültürünün inovasyona etkisi Türkiye ve Azerbaycan teknoparklarında faaliyet gösteren işletmeler üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
Impact of innovation culture on innovation a comparative research on the companies located in Turkey and Azerbaijan techno parks
  1. Tez No: 857984
  2. Yazar: ALİ BÜLENT KUTVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüzde ekonomik ve sosyal gelişim ve rekabetçilik kriteri olarak görülen kavram inovasyondur. Ve inovasyonun geliştirilmesi ve milli ekonomiler ve yaşam koşulları üzerinde olumlu katkısı ise ancak uygun bir ekosistemin ve kültürel iklimin varlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada ilgili kuramsal ve teorik çerçevenin çizilmesinin ardından inovasyon ve inovasyon kültürü arasındaki ilişki analiz edilip belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, inovasyon ile ilgili temel kavramlar ve inovasyonun modern anlayış ve uygulamaları açıklanmıştır. İkinci bölümde, inovasyon ekosisteminin unsurları ve modelleri tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, teknoparklar ve onların inovasyon ekosistemindeki rolü açıklanmıştır. Dördüncü bölümde inovasyon kültürü ve inovasyon kültürünün belirleyicileri açıklanmıştır. Ve nihayet beşinci son bölümde ise, inovasyon ve inovasyon kültürü ilişkisi Türkiye ve Azerbaycan'da teknoparklarda yerleşen işletmeler üzerine yapılan bir araştırma ile ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda her iki ülke açısından da inovasyon ve inovasyon kültürü belirleyicileri arasında güçlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in the field of technology production, dizzying developments have been achieved and the leadership of sciences in technology production has been reversed in a sense. Capital, land, labor force, which are defined as critical resources specific to the Industrial Society, have been replaced by knowledge, individual skills and creativity. Today, the concept seen as a criterion of economic and social development and competitiveness is innovation. And the development of innovation and its positive contribution to national economies and living conditions are only directly related to the existence of a suitable ecosystem. In this study, after drawing the relevant theoretical framework, the relationship between innovation and innovation culture is to analyze and determine. The study consists of five chapters. In the first chapter, basic concepts related to innovation and the theoretical background, modern understanding and applications of innovation are explained. In the second chapter, the elements and models of the modern innovation ecosystem are defined. In the third chapter, techno parks and their role in the innovation ecosystem are explained. In the fourth chapter, innovation culture and determinants of innovation culture are explained. And finally, in the last chapter, the innovation culture research in terms of enterprises located in techno parks was carried out on the examples of Turkey and Azerbaijan.