Sosyal medya kullanımının ergenlerin beden imajı algısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of social media use on adolescents' body image perception
- Tez No: 858001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN ELKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada ergenlerin beden imajı algısı üzerinde sosyal medya kullanımı ve diğer faktörlerin etkisinin incelenerek ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini, İstanbul'da bir Anadolu Lisesi'ndeki ergenlik döneminde olan 9. ve 10. sınıfa giden ortalama yaşları 14,8±0,7 olan 400 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Bu katılımcıların %56,8'i kız, %43,3‟ü erkektir. Araştırmada veri toplamak amacıyla ergenler tarafından doldurulan Kişisel Bilgi Formu, Beden Algısı Ölçeği, Sosyal Medyada Görünüş Algısı Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan ergenlerden kızların beden algılarının erkeklere oranla daha düşük olduğu, sosyal medyada görünüşlerine ise erkeklerden daha fazla önem verdikleri görülmüştür. Katılımcılar arasında sosyal medyada paylaşım yaparken filtre kullanan kişilerin beden algılarının daha olumsuz olduğu, sosyal medyadaki görünüşleriyle ilgili algılarının daha negatif olduğu ve sosyal medyayı daha fazla kullandıkları gözlenmektedir. Dış görünüş yorumlarından rahatsız olan katılımcıların beden algılarının daha düşük ve sosyal medyada görünüş algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sosyal medyada görünüş algısı ile beden algısı arasında negatif bir ilişki saptanmıştır. Bu bulguya göre, sosyal medyada fiziksel görünüşüne önem veren, çekici ve güzel görünmeye özen gösteren ergenlerin daha olumsuz beden algısına sahip olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of social media use and other factors on adolescents' body image perception. The research sample consisted of 400 high school students with an average age of 14.8±0.7 years who were in the 9th and 10th grades in an Anatolian High School in Istanbul. Of these participants, 56.8% were girls and 43.3% were boys. Personal Information Form, Body Perception Scale, Social Media Appearance Perception Scale and Social Media Use Scale were used to collect data. According to the findings, it was observed that the body perception of the adolescents participating in the research was lower in girls than in boys, and they gave more importance to their appearance on social media than boys. Among the participants, it is observed that the body perceptions of those who use filters while sharing on social media are more negative, their perceptions about their appearance on social media are more negative and they use social media more. Participants who were disturbed by appearance comments had lower body perceptions and higher perceptions of their appearance on social media. A negative relationship was found between the participants' perception of appearance on social media and their body perception. According to this finding, it is concluded that adolescents who attach importance to their physical appearance on social media and care about looking attractive and beautiful have more negative body perception.