Hatay ilinde halk elinde yetiştirilen mandalarda sığırların respiratorik sinsityal virus (BRSV) ve parainfluenza virus tip 3 (BPIV-3) enfeksiyonlarının prevalansı
Prevalence of bovine respiratory syncytial virus (BRSV) and bovineparainfluenza virus type 3 (BPIV-3) infections in privately owned water buffaloes in Hatay province
  1. Tez No: 858008
  2. Yazar: MEHMET ALPAY DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SOYDAL ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
BRSV ve BPIV-3 enfeksiyonlarının prevalanslarının belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada, Hatay ilinin Kırıkhan ilçesinde halk elinde yetiştirilen manda popülasyonundaki 150 adet mandadan kan örnekleri toplandı. Örneklenen mandaların %88'inde BPIV-3 ve %4'ünde BRSV seropozitivitesi belirlendi. BPIV-3 seroprevalansı hayvan bazında %88; işletme düzeyinde ise %33,3-100 olmasına karşın BRSV seroprevalansı hayvan bazında %4; işletme düzeyinde ise %3,7-30 arasındaydı. Araştırmada, BPIV-3 ve BRSV nükleik asitleri saptanamadı. Yapılan çalışmanın sonucu olarak, örneklenen manda popülasyonunda BPIV-3 enfeksiyonun yüksek, BRSV enfeksiyonunun ise düşük seroprevalansa sahip olduğu gösterilmiştir. Ülkemizde mandalarda BRSV ve BPIV-3 enfeksiyonlarının epidemiyolojisinin açıklığa kavuşturulabilmesi için geniş boyutlu epidemiyolojik araştırmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aimed to determine the prevalence of BRSV and BPIV-3 infections, a total of 150 blood samples were collected from privately owned water buffaloes in the Kırıkhan district of Hatay province. BPIV-3 seroprevalence was 88% per animal and 33.3-100% at the herd level; BRSV seroprevalence was 4% per animal and 3.7-30% at the herd level. In the study, BPIV-3 and BRSV nucleic acids were not detected. The findings showed that BPIV-3 infection had a high seroprevalence and BRSV infection had a low seroprevalence in water buffalos tested, and the large-scale epidemiological studies are required to clarify the epidemiology of BRSV and BPIV-3 infections in water buffaloes in Türkiye.