Preeklamptik gebelerdeki maternal serum sistatin c seviyesinin maternal morbidite ve perinatal sonuçlarla ilişkisinin sağlıklı gebeler ile karşılaştırılarak prospektif araştırılması
Comparative prospective study of the correlation between maternal serum cystatin c levels, maternal morbidity, and perinatal outcomes in preeclamptic and healthy pregnancies
- Tez No: 858045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ KENDER ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı preeklampsi tanısı almış gebelerde tanı anındaki serum Sistatin-C seviyesinin hastalığın ve dolayısıyla gebeliğin seyrini etkileyip etkilemediği, etkiliyorsa gebelik sonuçlarını, maternal morbiditeyi öngörme ve perinatal sonuçlar üzerine etkisini değerlendirmek ve literatüre bu alanda katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka kontrol çalışması, 15 Ağustos 2023 ve 15 Mart 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas EAH'de gerçekleştirildi. Çalışma kriterlerini karşılayan gebelerden preeklampsi tanısını konulduktan sonra ayrıntılı anamnez alındı. Bu çalışma toplam 177 gebe ile yapıldı. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup 1: 20-36 hafta arası preeklampsi tanısı olmayan sağlıklı gebeler (kontrol grubu) (n:92) Grup 2:20-36 hafta arası preeklampsi tanısı alan gebeler (hasta grubu)(n:85) den oluşmaktaydı. Hasta grubundan hastaneye yatış esnasında rutin alınan tetkiklere (hemogram, biyokimya, koagulasyon, tam idrar tahlili) ek olarak serum Sistatin-C seviyesi çalıştırıldı. Sağlıklı gebelerden gebelik takiplerinde alınan rutin (hemogram, biyokimya, koagulasyon, tam idrar tahlili) kanlara ek olarak serum Sistatin-C seviyesi çalıştırıldı. Preeklampsi tanısı alan gebeler şiddetli preeklampsi ve hafif-orta preeklampsi tanılı olarak kendi içerisinde subgruplara ayrıldı. Sonrasında gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Hastalara taburculukta tansiyon takip çizelgeleri verilerek tansiyon takibini nasıl yapacağı anlatıldı. Daha sonra postpartum 10.günde hastalar tansiyon takip çizelgeleri ile kontrole çağırılarak hemogram, biyokimya tetkikleri alınarak değerlendirildi. Bulgular: Preeklampsi ve kontrol grubu karşılaştırıldığında; preeklampsi grubunda yaşın daha ileri, 35 yaş üzerindeki olgu sayısının daha fazla, vücut kitle indeksinin daha yüksek, obez hastaların daha sık ve sezaryen sayısının daha fazla olduğu saptandı. İki grup arasında gravida, vajinal doğum sayısı ve gebelik haftası bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. İki grup arasında doğum şekli, bebek cinsiyeti, Apgar 1. ve 5. dakika skorları açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmazken doğum haftasının ve doğum kilosunun preeklampsi grubunda istatistiksel anlamlı olarak daha düşük ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi ihtiyacının daha yüksek olduğu bulundu. Preeklampsi ve kontrol grupları arasında prepartum hemoglobin ve postpartum karaciğer fonksiyon testi yüksekliği bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Preeklampsi grubunda, prepartum plateletin daha düşük, prepartum AST ve ALT'nin daha yüksek, postpartum hemoglobin ve postpartum plateletin daha yüksek olduğu saptandı. Prepartum spot idrar pozitifliği preeklampsi grubunda toplam 30 (%35,3) hastada saptandı.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to investigate whether the serum Sistatin-C level at the time of diagnosis in pregnant women with preeclampsia affects the course of the disease and consequently the pregnancy, to assess its impact on perinatal outcomes and maternal morbidity prediction, and to contribute to the literature in this field. Materials and Methods: This prospective case-control study was conducted between August 15, 2023, and March 15, 2024, at Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital of Health Sciences University. Detailed medical history was obtained from pregnant women who met the study criteria after being diagnosed with preeclampsia. The study included a total of 177 pregnant women who were divided into two groups: Group 1: Healthy pregnant women without a diagnosis of preeclampsia between 20-36 weeks of gestation (control group) (n: 92) Group 2: Pregnant women diagnosed with preeclampsia between 20-36 weeks of gestation (patient group) (n: 85) In addition to routine tests (complete blood count, biochemistry, coagulation, complete urinalysis) performed during hospitalization, serum Sistatin-C levels were measured in the patient group. Serum Sistatin-C levels were also measured in healthy pregnant women in addition to routine blood tests (complete blood count, biochemistry, coagulation, complete urinalysis) during pregnancy follow-ups. Pregnant women diagnosed with preeclampsia were further divided into subgroups based on the severity of preeclampsia: severe preeclampsia and mild to moderate preeclampsia. Subsequently, comparisons were made between the groups. Upon discharge, patients were provided with blood pressure monitoring charts and instructed on how to monitor their blood pressure. Then, patients were called for a follow-up appointment on the 10th postpartum day to evaluate their condition. During this follow-up visit, blood tests (complete blood count, biochemistry) were conducted, and blood pressure monitoring charts were reviewed. Result: Comparing the preeclampsia and control groups, it was observed that in the preeclampsia group, the age was higher, there were more cases over 35 years old, the body mass index was higher, obese patients were more frequent, and the number of cesarean deliveries was higher. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of gravidity, vaginal delivery count, and gestational weeks. While there was no statistically significant difference between the two groups in terms of mode of delivery, baby gender, and Apgar scores at 1st and 5th minutes, it was found that gestational weeks and birth weight were statistically significantly lower in the preeclampsia group, and the need for neonatal intensive care unit was higher. There was no statistically significant difference between the preeclampsia and control groups in terms of prepartum hemoglobin and postpartum liver function test elevation. However, it was found that in the preeclampsia group, prepartum platelet count was lower, prepartum AST and ALT were higher, and postpartum hemoglobin and platelet count were higher. Prepartum spot urine positivity was found in a total of 30 patients (35.3%) in the preeclampsia group.