Postmenopozal hastalarda endometrial premalign/malign lezyonların tanısında ofishisteroskopi ve endometrial örneklemenin yerinin prospektif araştırılması
Prospective study of the role of office hysteroscopy and endometrial sampling in the diagnosis of endometrial premalignant/malignant lesions in postmenopausal patients
  1. Tez No: 858044
  2. Yazar: ÖZGE ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ KENDER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, postmenopozal hastada premalign/malignite ayırıcı tanısında kullanılan yöntemler olan ofis histeroskopi ve endometrial biyopsi sonuçlarının prospektif olarak değerlendirilmesi ve bu yöntemlerin seçimi için uygun koşulların tanımlanabilmesi ek olarak ofis histeroskopinin, endometrial patolojileri belirlemedeki etkinlik ve güvenilirliğinin tartışılması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif kesitsel çalışmadır ve TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine 01.09.2023-01.03.2024 tarihleri arasında postmenopozal kanama şikayeti ile başvurmuş hastalardan, jinekoloji müdahale odasına endometrial biyopsi ya da ofis histeroskopi için yönlendirilmiş hastalar dahil edilerek gerçekleştirildi. Her iki grubun postmenopozal hastada premalign/malign lezyon saptanma oranı ve premalign/malign lezyon varlığına neden olan faktörler, kullanılan tanı yöntemlerinin etkinliği ve güvenilirliği, postmenopozal hastada malignite öngörmede endometrial kalınlık eşik değeri karşılaştırıldı. İstatistiki verilerin analizinde SPSS 22.0 ve MedCalc 18 programları kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda PMK'lı hastalarda TVUSG'de EK ≥4 mm olmasının endometrial malignite riski için istatistiksel anlamlı bir faktör olmadığını saptadık (p=0,191). Ek olarak bu hastalarda endometrial pre/malign lezyon varlığı için en uygun EK'nın 7 mm ve üzeri olduğunu hesapladık (p=0,006, AUC=0,737). Endometrial biyopsi ve ofis histeroskopi sonrası endometrial biyopsinin malignite saptama açısından farkı olmadığını saptadık. Ancak, ofis histeroskopi grubunda malignite öngörüsünde en önemli parametrenin tekrarlayan PMK olduğunu saptadık. Bu grupta tekrarlayan PMK olanlarda olmayanlara oranla malignite riskinin yaklaşık 11 kat arttığını tespit ettik. Çalışmamıza göre, PMK varlığında yaş ≥60 olduğunda, yaş
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to prospectively evaluate the results of office hysteroscopy and endometrial biopsy, which are used in the differential diagnosis of premalignant/malignant conditions in postmenopausal patients. Additionally, it seeks to define suitable conditions for the selection of these methods and discuss the effectiveness and reliability of office hysteroscopy in detecting endometrial pathologies. Materials and Methods: This is a single-center prospective cross-sectional study conducted at the Health Sciences University Bursa Yüksek Ihtisas Training and Research Hospital, including patients who presented with postmenopausal bleeding complaints to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics between September 1, 2023, and March 1, 2024, and were referred to the gynecology procedure room for endometrial biopsy or office hysteroscopy. The study compared the rate of detection of premalignant/malignant lesions in postmenopausal patients between the two groups, as well as the factors leading to the presence of premalignant/malignant lesions, the effectiveness and reliability of the diagnostic methods used, and the endometrial thickness threshold value for predicting malignancy in postmenopausal patients. The statistical data analysis was performed using SPSS 22.0 ve MedCalc 18 programs. Result: In our study, we found that an endometrial thickness (ET) of ≥4 mm on transvaginal ultrasound (TVUS) was not a statistically significant factor for endometrial malignancy risk in patients with PMB (p=0.191). Additionally, we calculated that the most suitable ET for the presence of endometrial pre/malignant lesions in these patients was 7 mm and above (p=0.006, AUC=0.737). We found no difference in the detection of malignancy between endometrial biopsy and office hysteroscopy. However, in the office hysteroscopy group, we identified that the most important parameter for predicting malignancy was the presence of recurrent PMB. We determined that the risk of malignancy was approximately 11 times higher in patients with recurrent PMB compared to those without. According to our study, in the presence of PMB, the risk of malignancy increased by approximately 3 times in patients aged ≥60 compared to those aged