Türkiye'de enflasyonun işsizliğe yansıması ve yaş grupları çerçevesinde bir inceleme: 2014-2020
Inflation to unemployment in Turkey reflection and age groups an evaluation: 2014-2020
- Tez No: 858057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BİÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Enflasyon ve işsizlik dünya ülkeleri için önemli iki sorun olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Dünyadaki bazı ülkeler bu sorunları düşük seviyelerde tutmayı başarabilirken, bazı ülkeler ise bu iki sorunu düşük seviyelerde tutma konusunda yeterince başarılı olamamaktadır. Çalışmada Türkiye'deki enflasyon ve işsizliğin boyutları, neden ve sonuçları, tarihsel süreçteki gelişimleri, birbirleriyle olan ilişkileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Türkiye'de enflasyon ve işsizlik Osmanlı Devleti'nin egemen olduğu dönemlerden Cumhuriyetin kuruluşuna kadar süregelmiş, cumhuriyet döneminde de belirli oranlarda sorun olmaya devam etmiştir. Çalışmada enflasyonun yaş gruplarının işsizliğine nasıl etki ettiği analiz edilmiştir. Çalışmada zaman serisi modeli kullanılmış ve Türkiye'nin 2014-2020 yılları arasındaki enflasyon ve işsizlik verileri modelde yer almıştır. Yapılan ekonometrik analizler sonucunda Türkiye'de 2014-2020 yılları arasında enflasyon ve işsizlik arasında doğrusal yönde bir ilişkinin olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir. Enflasyonda meydana gelen artışların özellikle bazı yaş grupları üzerinde etkiye sahip olduğu görülmektedir. Enflasyonun İşsizliğe yansımasından 15-24 yaş grubu da etkilense de, Türkiye'de enflasyonun işsizliğe yansıması en çok 25-54 yaş arası grubu üzerinde olmaktadır. 25-54 yaş arası grup her iki endeksteki yükselmeden de etkilenmektedir. Enflasyon ve işsizlik sorunu, başka sorunları da beraberinde getirmekte, bireysel, toplumsal ve siyasal hayat üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu zararları en aza indirebilmek amacıyla enflasyonu ve işsizliği en düşük seviyede tutmak gerekmektedir. Enflasyonu ve işsizliği en düşük seviyede tutabilmek için bu yönde ekonomi politikaları uygulanmalı ve önlemler alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflation and unemployment are two important problems for the countries of the world. While some countries in the world succeed in keeping these problems at low levels, some countries are not successful enough in keeping these two problems at low levels. In this study, the dimensions of inflation and unemployment in Turkey, their causes and consequences, their development in the historical process and their relations with each other are analyzed in detail. Inflation and unemployment in Turkey have been persistent from the periods when the Ottoman Empire was dominant until the foundation of the Republic and have continued to be a problem at certain rates during the Republican period. The study analyzes how inflation affects the unemployment of age groups. The time series model was used in the study and Turkey's inflation and unemployment data between 2014-2020 were included in the model. As a result of the econometric analysis, it is concluded that there is a linear relationship between inflation and unemployment in Turkey between 2014 and 2020. It is seen that increases in inflation have an impact especially on some age groups. Although the 15-24 age group is also affected by the reflection of inflation on unemployment, the reflection of inflation on unemployment in Turkey is mostly on the 25-54 age group. The 25-54 age group is affected by the rise in both indices. The problem of inflation and unemployment brings along other problems and has negative effects on individual, social and political life. In order to minimize these damages, it is necessary to keep inflation and unemployment at the lowest level. In order to keep inflation and unemployment at the lowest level, economic policies should be implemented and measures should be taken in this direction.