Turistlerin risk ve güvenlik algılarının algılanan değer ve destinasyon tercihine etkisi
The effect of risk and security perceptions of tourists on perceived value and destination preference
  1. Tez No: 858056
  2. Yazar: AHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Turist tatile çıkarken, öncelikle tatilini güven içinde ve en iyi şekilde nerede geçireceğine karar verir. Bir destinasyon çekicilikleri, olanakları, fiyat durumu vb. konularda her ne kadar cazip olursa olsun destinasyon güvenli olarak düşünülmediği, risk algılandığı ve tatil esnasında güvenlik sorunu yaşandığı takdirde turist seyahat planını yeniden gözden geçirir. Turistler destinasyonun sahip olduğu olumlu özelliğe rağmen olumsuzluklara karşı daha hassas davranmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen sosyal, siyasal, ekonomik, sağlık gibi sorunlar turistlerin risk algılarını besleyerek olayların meydana geldikleri bölgelerdeki destinasyonu ve dünya turizmini olumsuz etkilemektedir. Turistlerin kararlarını etkilemesi bakımında algılarına dönük olarak güven, risk, değer kavramları tüm boyutları ile araştırılması gereken kavramlardır. Çünkü algılanan risk, olumsuz güvenlik algısı ve algılanan değer destinasyon seçim süreci ile turistlerin mal ve hizmet alımında satın alma davranışını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; turistlerin risk algıları, güven algıları ve değer algıları arasındaki ilişkiyi ve söz konusu ilişkilerin destinasyon tercihine etkisini belirlemektir. Turistlerin destinasyona yönelik risk, güvenlik, değer algı düzeylerinin tespit edilmesi destinasyonel ürün planlanmasında ve destinasyonun pazarlanmasına katkı sağlaması açısından önemlidir. Antalya ilinde yürütülen bu araştırmada turistlerin destinasyona yönelik risk ve güvenlik algılarının algılanan değer ve destinasyon tercihine etki ettiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Before going on a vacation, tourists first decide where to spend their vacation safely in the best way possible. No matter how attractive a destination is in terms of attractiveness, facilities, and price, if the destination is not considered safe and the tourist perceives a risk tourist reconsiders his/her travel plan. Despite the positive characteristics of the destination, tourists are more sensitive to negativities related to the destination. Social, political, economic, and health-related problems that occur in different parts of the world feed the risk perceptions of tourists and negatively affect the destination and world tourism in the regions where the events occur. Trust, risk, and value are concepts that should be investigated with all their dimensions in terms of affecting the decisions of tourist since perceived risk, negative perception of security, and perceived value affect the destination selection process and the purchasing behavior of consumers while purchasing goods and services. This study aimed to determine the relationship between risk perceptions, trust perceptions, and value perceptions of tourists and the effect of these relationships on destination preferences. Determining the risk, safety, and value perception levels of tourists towards the destination is beneficial in terms of contributing to the evaluation of destination services, product planning, and marketing of the destinationIn thestudy that was carried out in Antalya, the risk and safety perceptions of tourists were found to be effective on the perceived value and destination preferences.