Geçmişten günümüze Yahudi-Hıristiyanlığı
Judeo-Christianity from past to present
- Tez No: 858068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Musa şeriatını takip etmeyi sürdüren ve kendilerini ilk İsa cemaatinin asıl takipçileri olarak gören Yahudi-Hıristiyanlar, MS 1. yüzyıldan itibaren Pavlusçu Hıristiyanlar karşısında yer almıştır. Bu çalışmamızın amacı, günümüzde varlığını devam ettiren modern dönemdeki Yahudi-Hıristiyan gruplar ile kilise babalarının yazılarında ve Pseudo Clementines içerisinde bahsedilen erken dönem Yahudi-Hıristiyan gruplar arasındaki ilişkinin var olup olmadığını ortaya koymaktır. Literatür taraması yaparak başladığımız çalışmamızda öncelikle kendileri ile ilgili birincil kaynakların pek çoğuna ulaşılamayan erken dönem Yahudi-Hıristiyanlığı hakkındaki modern dönemdeki araştırmacıların çalışmaları incelenmiştir. İkinci olarak ilk dönem kilise babalarının yazılarında erken dönem Yahudi-Hıristiyan gruplar olan Ebionitler, Nazarenler ve Elkasaitlerin özellikleri ortaya koyulmaya çalışılmış ve 2. yüzyılda bir Yahudi-Hıristiyan tarafından kaleme alındığı iddia edilen Pseudo Clementines ele alınmıştır. Üçüncü olarak kilise babalarının yazılarından hareketle 5. yüzyıla kadar varlığını sürdürdüğü iddia edilen Yahudi-Hıristiyan grupların Orta Çağ'daki izleri takip edilmeye çalışılmıştır. Akabinde ise modern dönemlerde Yahudi-Hıristiyan gruplar olarak karşımıza çıkan Mesihi Yahudilik, İsa'nın Yahudileri ve Talmidaizm tanıtılmış ve bunların erken dönem Yahudi-Hıristiyanlığı ile ilişkisi irdelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Giriş”başlığı altında araştırmanın konusu, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve konu ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde“İlgili Alan Yazın”başlığı altında erken dönem Yahudi-Hıristiyanların MS 1. yüzyıldaki durumları genel hatlarıyla bilgiler verilerek konu ile ilgili öne çıkan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde“Yöntem”başlığı altında çalışmanın modeli, evreni, veri toplama araç ve teknikleri, verilerin toplanma süreci ve analizi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde“Bulgular ve Yorumlar”başlığı altında erken dönem Yahudi-Hıristiyan gruplar ile modern dönemde ortaya çıkan Yahudi-Hıristiyan gruplar hakkında bilgiler vererek aralarındaki ilişki incelenmiştir. Beşinci bölümde“Sonuç ve Öneriler”başlığı altında ulaşılan sonuçlar ve öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Judeo-Christians, who continued to follow the Mosaic law and considered themselves the original followers of the first community of Jesus, were opposed to Pauline Christians from the 1st century AD. The purpose of this study is to reveal whether there is a relationship between the modern Judeo-Christian groups in that continue to exist today and the early Judeo-Christian groups mentioned in the writings of the church fathers and Pseudo Clementines. In our study, which we started by scanning the literatüre, we first examined the works of modern researchers on early Judeo-Christianity, for which most of the primary sources cannot be accessed. Secondly, the characteristics of the early Judeo-Christian groups, the Ebionites, Nazarenes and Elkasaites, were tried to be revealed in the writings of the early church fathers and the Pseudo Clementines, which was claimed to have been written by a Judeo-Christian in the 2nd century, was discussed. Thirdly, based on the writings of the church fathers, the traces of the Judeo-Christian groups, which are claimed to have existed until the 5th century, were tried to be followed in the Middle Ages. Subsequently, Messianic Judaism, Jews for Jesus and Talmidaism, which we encounter as Judeo-Christian groups in modern times are introduced and their relationship with early Judeo-Christianity is examined. The study consists of five chapters. In the first chapter, under the title“Introduction”, the subject of the research, its purpose, importance, assumptions, limitations and concepts related to the subject are included. In the second chapter, under the title of“Related Literature”, the studies of the early Judeo-Christians in A.D. General information about the situation in the 1st century was given and information was given about the prominent studies on the subject. In the third chapter, under the title of“Method”, the model of the study, its population, data collection tools and techniques, data collection process and analysis are explained. In the fourth cahapter, under the title“Findigs and Comments”, information was given about the early Judeo-Christian groups and the Judeo-Christian groups that emerged in the modern period, and the relationship between them was examined. In the fifth chapter, the results and recommendations were explained under the title“Conclusion and Recommendations”.