Ayet ve hadis kaynaklı bilişsel davranışçı manevi bakım ve danışmanlık
Cognitive behavioral spiritual care and counseling from verses and hadith
- Tez No: 858069
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yaşadığımız yüzyılda din, maneviyat, psikoloji ve sağlık insanoğluna değişik imkânlar sunmaktadır. Günümüzde bütüncül bir yaklaşım modeli ile ruh ve beden sağlına verilen önemin artması alternatif psikolojik danışma seçenekleri ortaya çıkarmıştır. Dini ve manevi kavramlara akademik açıdan bakıldığında ayrıştığı noktalar bulunsa da yaşadığımız kültürle kaynaşmış durumdadır. Bu nedenle Manevi Bakım ve Danışmanlık toplumdaki dezavantajlı guruplara Kur'an ve Sünnet ışığında destek olabilir. Manevi Bakım ve Danışmanlık çalışmaları ele alındığında din ve maneviyat kavramları farklı şekillerde ele alınmıştır. Kavramsal boyutu düşünüldüğünde benzeşen ve ayrışan noktalar ortaya konularak aslında insan psikolojisinin maneviyatla nasıl iç içe olduğunu göstermektedir. Batı'da yaşanan pozitif gelişmeler maneviyatla ilgili çalışmaları hızlandırmış günümüzde manevi yönelimli bilişsel kuramların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Din ve maneviyatın insanın ruh ve beden sağılığına olumlu etkilerinin yapılan araştırmalarla desteklenmesiyle Manevi Bakım ve Danışmanlık alanının temel ilkeleri oluşmuştur. Maneviyatın birleştirici gücünün fark edilmesi ile akademik çalışmalar hızlanmış ve kalite standartları gereği talep edilir hale gelmiştir. Bu nedenle kurumsal anlamda yapılan çalışmaların desteklenerek gelecek nesillere faydalı hizmetler bırakılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the century we live in, religion, spirituality, psychology and health offer different opportunities to human beings. Today, the increasing importance given to mental and physical health with a holistic approach model has led to alternative psychological counseling options. Although there are points where religious and spiritual concepts differ from an academic point of view, they are fused with the culture we live in. For this reason, Spiritual Counseling and Guidance can support disadvantaged groups in society in the light of the Qur'an and Sunnah. When Spiritual Counseling and Guidance studies are considered, the concepts of religion and spirituality have been handled in different ways. When the conceptual dimension is considered, similar and differentiating points are revealed and it shows how human psychology is intertwined with spirituality. Positive developments in the West have accelerated studies on spirituality and paved the way for the emergence of spiritually oriented cognitive theories. The positive effects of religion and spirituality on human mental and physical health have been supported by research and the basic principles of the field of Spiritual Counseling and Guidance have been formed. With the realization of the unifying power of spirituality, academic studies have accelerated and have become increasingly demanded by quality standards. For this reason, it is important to leave beneficial services to future generations by supporting institutional studies.