Iraklı hastalarda bakteri enfeksiyonu ve tedavisinde L-asparaginaz ekspresyonu
Study bacteria infection and treatment expression of L-aspaeaginase from patients of Iraq
- Tez No: 858084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Irak'taki hastalardan L-asparaginaz ekspresyonu yoluyla bakteriyel enfeksiyonları ve tedavilerini araştırmaktadır. Psychrobacter cryohalolentis'ten L-asparajinazı kodlayan ansB geni, H. pylori ve E. coli'deki immünojeniteyi azaltmak için mutasyona uğratılmıştır. Mutasyonların başarılı bir şekilde yerleştirildiği DNA dizilimi ile doğrulanmıştır. Bununla birlikte, sadece doğal protein enzimatik ve sitotoksik aktiviteyi korumuş, pH 8,5 ve 60°C'de optimal aktivite göstermiştir. Tümör hücre hatlarında hücre büyümesini %80-95 oranında etkili bir şekilde inhibe etmiştir. Dairesel Dikroizm analizi, hem doğal hem de varyant proteinlerin bir α-sarmal yapısını koruduğunu ortaya koyarak yapısal kararlılığa işaret etmiştir. Moleküler Dinamik simülasyonları, G113D mutasyonunun substrat-katalitik bölge etkileşimlerini bozduğunu ve varyantlarda katalitik aktivite kaybına yol açtığını göstermiştir. Gelecekteki çalışmalar, enzimatik aktiviteyi geri kazanmak için G113D mutasyonunun kaldırılmasını ve varyantların, özellikle de terapötik etkinliği korurken azaltılmış immünojenite sunabilecek dörtlü mutantın immünojenik potansiyelinin değerlendirilmesini içermelidir. Bu çalışma, bakteriyel enfeksiyonlarda L-asparajinaz tedavi etkinliğini artırmaya ve immünojenisiteyi azaltmaya yönelik potansiyel stratejilere ışık tutmaktadır
Özet (Çeviri)
This study investigates bacterial infection and treatment by expressing L-asparaginase from patients in Iraq. The ansB gene encoding L-asparaginase from Psychrobacter cryohalolentis was mutated to reduce immunogenicity in H. pylori and E. coli. Successful insertion of mutations was confirmed by DNA sequencing. However, only the native protein retained enzymatic and cytotoxic activity, exhibiting optimal activity at pH 8.5 and 60°C. It effectively inhibited cell growth in tumor cell lines by 80-95%. Circular Dichroism analysis revealed that both native and variant proteins maintained an α-helix structure, suggesting structural stability. Molecular Dynamics simulations demonstrated that the G113D mutation disrupted substrate-catalytic site interactions, leading to loss of catalytic activity in variants. Future work involves removing the G113D mutation to restore enzymatic activity and assessing the immunogenic potential of the variants, particularly the quadruple mutant, which may offer reduced immunogenicity while retaining therapeutic efficacy. This study sheds light on potential strategies for enhancing L-asparaginase treatment efficacy and reducing immunogenicity in bacterial infections.