Emplacement process of syrians: The case of Altındağ, Ankara
Suriyelilerin yer oluşturma süreci: Ankara, Altındağ örneği
  1. Tez No: 858087
  2. Yazar: DAMLA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
Suriye'de 2011 yılında iç savaşın başlamasıyla milyonlarca insan ülkerini terketmek zorunda kalmış ve Türkiye tarihindeki en büyük göç hareketiyle karşı karşıya kalmıştır. Suriyelilerin göçünün geçici olacağı düşüncesiyle ve misafir anlayışıyla herhangi bir ikamet politikası uygulanmadığı için Suriyelilerin yaklaşık %98'i kendi imkanlarıyla Türkiye'nin tüm bölgelerine dağılmış olarak türk toplumu ile birlikte yaşamaktadırlar. Ancak serbest ikame yoluyla kentsel mekanlara yerleşen Suriyeliler dışlanma, ayrımcılık, gündelik korku, temel ihtiyaçlarını karşılayamama, kentsel yoksulluk gibi pek çok fiziksel, psikolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel zorlukla karşılaşmaktadırlar. Ayrıca kentsel çöküntü alanlarında yoksullukla mücadele eden yerel halk ile birlikte temel insan haklarından yoksun bir yaşam sürmektedirler. Suriyelilerin üzerine yapılan pek çok araştırma ve akademik çalışma olmasına rağmen göç çalışmalarında mekânsal boyutun geri planda kaldığı, kent çalışmalarında ise Suriyelilerin insan onuruna yaraşır bir şekilde mekânsal pratiklerinin ve yer oluşturma süreçlerinin haklar üzerinden ele alınması konusunda eksiklikler olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Suriyelilerin yer oluşturma süreçlerini kentsel hizmetler erişimlerinden mekan üretme ve kentsel karar alma süreçlerine aktif katılımlarına kadar 'mekânsal boyut ve pratikleri' üzerinden farklı ölçeklerde hak temelli yaklaşımlarla analiz etmektir. Bu amaçla Ankara'nın Altındağ ilçesinde, özellikle Ulubey, Önder ve Battalgazi mahallelerinde, mekânsal olarak yoğunlaşan ve ayrışan Suriyelilerin yer oluşturma süreçleri incelenmiştir. Ayrıca araştırmaya belediyeler, STKlar ve yerel halk gibi çeşitli yerel aktörler dahil edilerek kapsamlı ve bütüncül bir biçimde ele alınması hedeflenmiştir. Araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem kullanılmış olup, nicel araştırma olarak Altındağ'da yaşayan Suriyeliler ile anket formu üzerinden 170 anket yapılmıştır. Nitel araştırma olarak ise Suriyeliler ile 22, yerel aktörlerle ise 28 görüşme yapılarak toplamda 50 derinlemesine görüşme ve katılımcı gözlem yapılmıştır. Son olarak doküman analizi kapsamında imar planları üzerinden bölgenin planlama geçmisi ve bölgede gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri incelenerek interdisipliner bir araştırma yapılmıştır. Araştırma bulguları neticesinde yer oluşturma ve mekan üretme süreçlerinin mekanın yarattığı imkanlar ve kısıtlılıklar üzerinden zaman içinde değişebilen ve dönüşebilen bir süreç olduğu sonucuna varılmıştır. Altındağ'da yaşayan Suriyelilerin yer oluşturma süreçleri de mekânsal pratikler, uygulanan planlar, projeler, değişen güvenlik algısı, politik söylemler ve güç ilişkileri üzerinden değişim göstermektedir. Belirli bir zamanda ve koşulda yerleşik hisseden bireyler başka bir zamanda veya koşulda değişen mekansal dinamikler sebebiyle yerinden edilmiş hissedebilmektedirler. Bu nedenle yer oluşturma sürecinin tek yönlü olmadığı-“kopuşlar”- inişler ve çıkışlar yaşanabildiği görülmüştür. Bu araştırma için önerilen kademeli modelin basamaklarına uygun olarak politika önerileri geliştirilmiştir. Bu öneriler, Suriyelilerin yer oluşturma süreçlerini desteklemeyi, insan onuruna saygılı bir şekilde yerel halkla adil ve uyumlu yaşamı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The outbreak of the Syrian war in 2011 resulted in millions of people being forced to leave their countries, leading to Türkiye facing its most significant migration movement in its history. The perception that the migration of Syrians would be temporary led to the absence of any residence policy, causing approximately 98% of Syrians to disperse across all regions of Türkiye, living together with the Turkish community through self-settlement. However, self-settled Syrians face numerous physical, psychological, economic, and socio-cultural challenges, including exclusion, discrimination, everyday fear and anxiety, the inability to meet basic needs, urban poverty, and conflict, often leading to a life deprived of fundamental human rights. Despite numerous academic researches and studies focusing on Syrians displaced by forced migration, there is an observed lack of emphasis on the spatial dimension in migration studies and deficiencies in examining Syrians' spatial practices and emplacement process in urban studies through rights-based approaches. The primary aim of this research is to analyze the emplacement processes of Syrians from accessing urban services to their active participation in urban decision-making processes, through rights-based approaches to 'spatial dimensions and practices' at various scales. Within this scope, the emplacement processes of Syrians, spatially concentrated and segregated in Ankara's Altındağ district, especially in the Ulubey, Önder, and Battalgazi neighborhoods, have been investigated. Furthermore, the research seeks to adopt a comprehensive and holistic approach by incorporating various local actors, including municipalities, NGOs, and the local community. An explanatory sequential mixed-methods approach was employed, with the quantitative component consisting of surveys conducted with 170 Syrians residing in Altındağ using a questionnaire form. For the qualitative component, 22 semi-structured interviews were conducted with Syrians, and 28 indepth interviews with local actors, culminating in a total of 50 in-depth interviews and participant observations. Lastly, as part of the document analysis, the planning history of the region through urban development plans, and urban transformation projects were investigated, making this an interdisciplinary study. The research findings have concluded that the processes of emplacement and production of space are dynamic and transformative, contingent upon opportunities and constraints presented by the space over time. The emplacement processes of Syrians are subject to change through spatial dynamics and practices, implemented development plans, projects, and political discourses, which are all influenced by power relations. Individuals who feel emplaced at a certain time and under certain conditions may feel displaced at another time or under different conditions due to changing spatial dynamics. Therefore, the emplacement process is not unidirectional - it may experience“ruptures”- ups and downs. In accordance with the stages of the sequential model proposed for this research, policy recommendations have been developed. These recommendations aim to support the emplacement processes of Syrians and fair and harmonious coexistence with the local population in a manner that respects human dignity.