Türkiye'de gazete sayfa tasarımının 80'li yıllardaki teknolojik dönüşümü ve Cafer Yarkent'in bu süreçteki rolü
The technological transform of page design of newspaper on 80s and role of Cafer Yarkent i̇n thi̇s process
- Tez No: 358157
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, `basılı gazetelerin? 1980-2000 yılları arasında yaşadığı `Bilgisayarlı Tasarıma? geçiş sürecini ve bu sürecin `Gazete Tasarımı?nı nasıl etkilediğini araştırıyor. Gazetelerin `Bilgisayarlı Tasarıma Geçişleri? basın sektöründe devrim niteliğinde bir dönüşümdür. Bu dönüşümü dünyanın pek çok yerinde pek çok gazete senkronik olarak yaşamıştır. Geçişin sonunda durum, yazı işleri çalışanlarının masalarının üzerine birer bilgisayar konulmasından ibaret değildir. Bilgisayarlı Tasarıma geçiş; gazetecilerin haber kaynağından aldıkları haberi ve fotoğrafı merkeze geçme şeklini, haberin editöre gelişini, haberin sayfalardaki yerini almasını, fotoğraf ve görsellerin yerleşimini, sayfanın tasarımını, sayfanın filme, montaja, kalıba, baskıya gönderilişini, kalıbın yurtiçi ve yurtdışındaki diğer matbaalara gönderilmesini baştan aşağı değiştirmiştir. Bu değişim, bunu uygulayan gazetecinin formatında, iş yapış ve yaşam biçiminde de önemli farklılaşmalara sebep olmuştur. Çalışmanın başlığında ismi geçen Cafer YARKENT, `çekirdek ekibi? ile Türkiye?de bu değişimin startını veren ve yöneticiliğini yapan kişidir. Yakın tarihte gerçekleşmesi nedeniyle süreci yaşayanların ne mutlu ki çoğu hayattadır. Onların bilgilerine danışma ihtiyacı duyulanları ve ulaşılabilinenleri ile görüşülmüş, bilgi ve deneyimlerine başvurularak bunlar kayda geçirilmiştir. Ancak sürecin en önemli aktörü olan Cafer YARKENT?in bilgi, belge ve deneyimleri çalışmanın ana eksenine oturtulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is substantially researching about how affected to newspaper design while on the process of computerized design experienced the intensive between the years 1980-2000. İt is a revolutionary transformation for journalism industry to turn to computerized designing of news papers. Absolutely live this transformation synchronic most of newspapers, most of places on the world. Not the consisting put a computer on the desk of journalists the case in the reached point. The transform of computerized design has completely changed the mechanism of the news and photograph which that take from source and send it to the redaction, to arriving the news to editor, to placing on the pages, to positioning photos and visual materials, designing to pages, to sending to film, to mold, to montage, sending the molds to the press facility in the other regions and countries. Also it has caused the respectable change the live and work mode of the journalist during this transformation. The man who has located on the headline of this study Cafer YARKENT, is also giving to start and lead this revolutionary formation in Turkey. What a pleasant that everyone?s still alive owing to case in this short history. Interview has conduced and consulting experiences deemed to necessary and to be reachable of this people. But the information, documentations and experiences of major actor of process Cafer YARKENT?s had emplacement the center point of study.