Comparing the concentration of radon in the old and new residential houses in Karabuk city/Turkey using the passive method
Karabük ili/Türkıye'deki eski ve yeni konutlardaki radon konsantrasyonunun pasif yöntem kullanılarak karşılaştırılması
- Tez No: 858103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALID HADI MAHDI AL-SHABEEB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Karabük bölgesi için mevcut Radon konsantrasyonu hakkında az miktarda bilginin güncellenmesi olup, özellikle eski konutlar, 10 eski konut ve 15 modern ev yaz sezonunda, 10 eski ve aynı yeni ev ise kış sezonunda seçilmiştir. Her eve 4 adet olmak üzere 180 adet CR-T9 takip dedektörü bir ay süreyle oturma ve yatak odalarında asılı kaldı. Daha sonra dedektörler toplandı ve kimyasal olarak aşındırıldı. Sonuçlar, kış mevsiminde eski evlerdeki ortalama radon konsantrasyonunun (82.884 ila 113.083 Bq/m3 aralığında) modern evlere göre (55.884 ila 77.581 Bq/m3 aralığında) %52,78 daha yüksek olduğunu gösterdi. yaz sezonunda ise %39,78 (34.845 ile 60.487 Bq/m3 aralığında) ve (32.215 ile 51.282 Bq/m3 aralığında) şeklindedir. Bunun nedeni, kullanılan yapı malzemelerinin doğasından ve inşaat tarzından kaynaklanmaktadır (modern evlerde daha geniş alanlar kaplayan cam cephelere rastlıyoruz). Radon gazının radyoaktif indeksleri de hesaplandı, yani eski evlerde modern evlere göre daha yüksekti, ancak her ikisinin de bilimsel kurumların [UNSCEAR & ICRP] önerdiği değerlerden daha düşük olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
This study is an update of the little information about Radon concentration available for the Karabuk region, especially the old residential houses. 10 old residential houses and 15 modern houses selected in the summer season, and 10 old and identical new houses in the winter 180 CR-39 track detectors, four for each house, suspended in the living and sleeping rooms for one month. The detectors were then collected and chemically etched. The results indicated that the average radon concentrations in the old houses (with a range of 82.884 to 113.083 Bq/m3) higher than in the modern ones (with a range of 55.884 to 77.581 Bq/m3) by 52.78% in the winter season. With 39.78% in the summer season (with a range of 34.845 to 60.487 Bq/m3) and (with a range of 32.215 to 51.282 Bq/m3) respectively. This is due to the nature of the building materials used and the construction style (where we find glass facades that occupy larger areas in modern houses). The radioactive levels of radon gas also computed, revealing higher concentrations in the old dwellings compared to the modern houses. Nevertheless, both values fall below the thresholds advised by scientific authorities such as UNSCEAR and the ICRP.