Şanlıurfa ili peyzaj alanlarında bulunan güllerde fitoplazma etmeninin karakterizasyonu
Characterization of phytoplasma agent in roses in the landscape areas of Şanlıurfa province
- Tez No: 858112
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Şanlıurfa ili peyzaj alanlarında Mart-Ağustos, 2023 yılı boyunca yapılan surveylerde gül bitkilerinin yapraklarında sararma, incelme, kıvrılma, boğum aralarının kısalması ve genel olarak bitkide bodurlaşma biçiminde fitoplazma etmeni kaynaklı olabileceği düşünülen simptomlar görülmüştür. Bu çalışma gül bitkilerinde fitoplazma etmenini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Söz konusu simptom gösteren bitkilerin genç yapraklarının orta damarları kullanılarak CTAB buffer temelli yöntem ile total nükleik asit (tNA) izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen tNA'ler 2 tur Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile testlenmiştir. İlk turda 16SrRNA geni üzerinde 1.400 bp lik bölgeyi çoğaltan R16F1/R16R0 üniversal ve nested PZR'dada 1.250 bp lik PZR ürünü çoğaltan R16F2n/R16R2 üniversal primer çiftleri kullanılmıştır. Nested PZR çalışması sonucunda simptom gösteren örneklerden beklenen 1.250 bp PZR ürünü elde edilmiştir. Nested PCR ürünlerinin çift yönlü sekans analizi yapılarak, 16SrDNA sekanslar MEGAX programında birleştirilmiş ve NCBI vasıtasıyla BLAST analiziyle kıyaslanmıştır. Filogenetik analizler gülde saptanan fitoplazma etmeninin 16SrII-B alt grubu ''Candidatus Phyoplasma aurantifolia'' ile %98.8 oranında ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In surveys conducted between March and August 2023, symptoms that were thought to be caused by phytoplasma agents were observed in the leaves of rose plants in the landscape areas of Şanlıurfa province, such as yellowing, thinning, curling, shortening of the internodes and general stunting of the plant. This study was carried out to detect the phytoplasma agent on roses. Total nucleic acid extractions were performed using fresh leaves (from midrib) of the samples to be suspected using CTAB buffer-based method. Total NAs were tested in two round of Polymerase Chain reaction (PCR). During PCR tests, R16F1/R16R0 universal primer pair amplify 1.400 bp product on 16SrRNA gene in the first round of PCR (direct), R16F2n/R16R2 universal primer pair amplify 1.250 bp product from direct PCR product in the second round of PCR (nested) were used. As a result of the nested PCR tests, 1.250 bp PCR product expected was observed from samples of plants showing symptom. Sequence analysis of the Nested PCR products was performed, and the 16SrDNA partial sequences were aligned in the MEGAX software program and compared with BLAST analysis in NCBI. Phylogenetic analysis revealed that the phytoplasma agent detected in rose was 98.8% related to the 16SrII-B subgroup“Candidatus Phyoplasma aurantifolia”.