10-15 yaş arası tip 1 diyabetes mellitus tanılı çocuklarda çocuk ihmali ve hastalığın kontrolü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between child neglect and disease control in children diagnosed with type 1 diabetes mellitus between 10-15 years of age
  1. Tez No: 858176
  2. Yazar: AHMET UZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 10-15 Yaş arası Ti̇p 1 Di̇yabetes Melli̇tus (T1DM) tanılı çocuklarda çocuk ihmali̇ ve hastalığın kontrolü arasındaki ili̇şki̇nin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine kayıtlı 10-15 yaş arası 221 T1DM'li hasta içerisinden Mayıs 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında rastgele polikliniğe başvuran 77 hasta ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyeti benzer T1DM hastalığı olmayan 85 çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Her iki gruptaki çocukların sosyodemografik özellikleri kaydedilmiştir. Ayrıca tüm katılımcılara Çok Boyutlu İhmalkar Davranış Ölçeği uygulanmıştır. T1DM hastası olan çocukların DM kontrolü ile ilgili bilgileri not edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız sonucunda, hasta ve kontrol grubundaki çocukların yaş ve cinsiyetleri benzerdi. Çalışmada T1DM çocukların HbA1c ortalaması 9,32 tespit edildi ve sadece dokuz çocuğun değeri hedef aralıktaydı. Mikroalbuminüri tespit edilen çocuk sayısı 19 (%28,7) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between child neglect and disease control in children diagnosed with Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) between the ages of 10-15. Materials and Methods: This study was conducted by face-to-face interviews with 77 patients who randomly applied to the outpatient clinic between May 2023 and February 2024, among 221 T1DM patients between the ages of 10-15 who were registered to the Pediatric Endocrinology Polyclinic of our hospital. As a control group, 85 children of similar age and gender without T1DM were included in the study. Sociodemographic characteristics of the children in both groups were recorded. Additionally, the Multidimensional Neglectful Behavior Scale was administered to all participants. Information about DM control of children with T1DM was noted. Results: As a result of our study, the ages and genders of the children in the patient and control groups were similar. In the study, the average HbA1c of T1DM children was found to be 9.32, and the value of only nine children was within the target range. The number of children with microalbuminuria was found to be 19 (28.7%).