Spor yapan ve yapmayan kişilerde, internet ve sosyal medya kullanımı ile sürekli kaygı düzeylerinin kişilik özellikleriyle incelenmesi
Examination of internet and social media usage and continuous anxiety levels with personality traits in individuals who exercise and do not exercise
- Tez No: 858184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, spor yapan ve yapmayan bireylerde internet ve sosyal medya kullanımının sürekli kaygı düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun yanı sıra, bu etkileşimin bireylerin kişilik özellikleriyle nasıl bir ilişkisi olduğu detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Bu çalışmada toplam 310 katılımcı yer almıştır, bunların 87'si kadın ve 223'ü erkek deneklerdir. Çalışma sonucunda, spor yapan bireylerin sosyal medya ve internet kullanımının, kaygı düzeyleri üzerinde spor yapmayanlara göre daha az etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, dışa dönüklük ve nevrotizm gibi belirli kişilik özelliklerinin, sosyal medya kullanımı ile kaygı düzeyleri arasında belirgin bir etkileşim gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle dışa dönük bireylerin spor yapma alışkanlığı, sosyal medya kullanımının kaygı üzerindeki olumsuz etkilerini dengede tutma kapasitesine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, internet ve sosyal medya kullanımının bireylerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak için sporun potansiyel bir araç olabileceğini vurgulamaktadır. Buna ek olarak, kişilik özelliklerinin bu etkileşimde önemli bir rol oynadığı, bireysel farklılıkların kaygı yönetim stratejilerinde dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, teknolojinin hızla ilerlediği çağımızda bireylerin psikolojik refahını koruma stratejileri geliştirmede yenilikçi yaklaşımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of internet and social media usage on the levels of chronic anxiety in individuals who engage in sports and those who do not have been examined. Furthermore, a detailed investigation has been conducted on how this interaction correlates with the personality traits of individuals. This study involved a total of 310 participants, of which 87 were female and 223 were male subjects. The results of the study indicate that the impact of social media and internet usage on the anxiety levels of those who engage in sports is less significant compared to those who do not. Additionally, specific personality traits such as extroversion and neuroticism have shown a noticeable interaction with social media usage in relation to anxiety levels. In particular, the tendency of extroverted individuals to engage in sports demonstrates a capacity to balance out the negative effects of social media on anxiety. This research emphasizes that sports could potentially be a tool to mitigate the impacts of internet and social media on an individual's mental well-being. Moreover, it has been concluded that personality traits play a significant role in this interaction, suggesting that individual differences should be taken into consideration when developing anxiety management strategies. These findings offer innovative approaches to preserving psychological well-being in our rapidly advancing technological era.