Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining of university students' internet addiction levels in terms of sports and different variables
  1. Tez No: 503991
  2. Yazar: HASAN CEYHUN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeylerinin spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Betimsel türde, tarama modeli kullanılarak yapılan bu çalışmanın hedef kitlesini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi'nde farklı bölümlerde öğrenim gören 849 kadın 449 erkek olmak üzere toplam 1298 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada öğrencilerin internet bağımlılığı düzeylerine ilişkin tutumlarını belirlemek için Hahn ve Jerusalem (2001) tarafından tasarlanmış ve Şahin ile Korkmaz (2011) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmış olan“İnternet Bağımlılığı”ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken; demografik özelliklerin belirlenmesinde frekans dağılımı, iki farklı bağımsız değişken ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi belirlemek için T testi ve ikiden fazla farklı değişken ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi belirlemek için Anova Waryans analizi testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki fark P; 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; bireylerin internet bağımlılık düzeyleri ile cinsiyet, sürekli kullanılabilecek internet bağlantısı, internete erişim sağlama durumu, ebeveynlerin internet kullanma durumları, internet kullanım süresi, internet kullanım amacı, sosyal medya üyeliği durumu, öğrenim görülen bölüm, öğrenim düzeyi, aile yapıları, spor yapma durumu ve haftalık spor yapma sürelerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yaş durumları, ebeveynlerin öğrencilerin internet kullanımını denetleme durumları, spor türü ve spor yapma amacı değişkenleri arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Bireylerin internet bağımlılığı düzeylerinde; erkek bireylerin kadın bireylerden; sosyal medya üyeliği olanların olmayanlardan; sürekli internet bağlantısı olanların olmayanlardan; ebeveynleri internet kullanan öğrencilerin kullanmayanlardan, internet bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Spor yapma durumu değişkeninde ise spor yapmayan bireylerin internet bağımlılığı puan ortalamalarının spor yapan bireylerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hayatın her alanında etkinliği gittikçe artmakta olan internet hakkında, uzman kişilerce kamuoyuna; internetin olumlu ve olumsuz yönlerinin anlatıldığı detaylı bilgiler verilerek, bireylerin interneti bilinçli kullanımları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This research is done to investigate university students' internet addiction levels in terms of sports and different variables. Target group of this descriptive and survey model research, is the 2017-2018 term students studying in different departments and consist of 849 female, 449 male in total of 1298.“Internet Addiction”scale which is contemplated by Hahn and Jerusalem (2001) and translated into to Turkish by Şahin Korkmaz (2011) is used in order to determine attitude of students' internet addiction levels. SPSS 22 package programme is used to analyze the data. When analyzing the data, T test is used to determine the frequency distribution of demographic characteristics and relationship between two different variables and internet addiction.Anova Waryans analysis tests are used to specify relationship between two variables and internet addiction. Difference P; 0,05 between variables is interpreted based on level of significance. According to the findings, meaningful differences are observed on the internet addiction level of individuals, as; sexuality, perpetual access to internet, access to internet,internet usage of parents, usage time of internet, purpose of using internet,social media membership,university department,education level, family structure, doing sports and weekly hours of doing sports. No meaningful differences are obsverded between age state, parental supervision of internet usage of students, sports type and aim of doing sports. In comparison to individuals internet addiction levels, male individuals have higher addiction level than female individuals, social media account owners have higher addiction levels than the ones that do not have social media account, the ones with perpetual access to internet have higher addiction levels than the ones that do not have a perpetual access and individuals with internet user parents have higher addiction levels than the individuals whose parents do not use internet. Considering the situation of doing sports, individuals who do not do any sports have higher levels of internet addiction compared to do individuals who do sports. Individuals can use internet, which has an increasing influence in each area of our lives, wisely, if the positive and negative aspects of internet is told and spread out to public, by experts.