Eksenel yüklü betonarme kolonların dıştan çelik kelepçe ile güçlendirilmesi
Strengthening of axially loaded reinforced concrete columns with external steel clamps
- Tez No: 85819
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
EKSENEL YÜKLÜ BETONARME KOLONLARIN DIŞTAN ÇELİK KELEPÇE İLE GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Figen HEKİMOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, yetersizliği anlaşılmış kolonların güçlendirilmesine bir alternatif olması amacıyla,“kelepçe ile güçlendirme”yöntemi incelenmiştir. Yöntem kelepçelerin, etriye aralarına gelecek şekilde, kolona monte edilmesi esasına dayanmaktadır. Kare kesitli, dairesel kesitli ve fretli kolonlar yüksüz olarak güçlendirildikten sonra, eksenel yük altındaki davranış ve dayanımları incelenmiştir. Deneylerde dört tarafi serbest kolonlar kuUanılmıştir. Çalışmada, kelepçeyle güçlendirilmiş kolonların davranışı yorumlanırken, dayanım düzeyi, dayanım artışı, süneklik, enerji tüketme kapasitesi ve rijitlik gibi faktörler ele alınmıştır. Değerlendirmeler sonucunda kelepçe ile güçlendirilmiş kolonlarda oldukça başarılı davranış gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 20 08 Güçlendirme, Kelepçeleme 123 Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
STRENGTHENING OF AXIALLY LOADED REINFORCED CONCRETE COLUMNS WITH EXTERNAL STEEL CLAMPS (M. Sc. Thesis) Figen HEKİMO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study the strengthening of columns whose inadequacy has been realized by strengthening with external steel clamps has been examined as an alternative technique. The technique is based on the placement of clamps between stirrups. Unloaded colmns with square, and circular cross-sections with helical reinforcement have been strengthened and their behaviour and strength have been examined under axial loading. Columns whose four sides are free was used in the experiments. While discussing the behaviour of strengthened columns, the increase of strength, ductility, rigidity and energy dissipation capacity was considered. A considerable increase of strength was observed in columns strengthened with clamps. Science code Key words Page number Adviser 500 20 08 Strengthening, Clamp 123 Prof. Dr. Hüsnü CAN