Old commodity, new terrains: Changes in agrifood landscape of Konya wheat flour milling industry
Eski meta, yeni alanlar: Konya buğday unu sanayisinin tarımsal gıda peyzajında değişimler
  1. Tez No: 858230
  2. Yazar: CANER MURAT DOĞANÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT EVREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Ziraat, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Agriculture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Tarımsal gıda sektörünün mekânsallığının incelenmesi, sektörün çeşitli düzeylerde ürettiği örüntü ve farklılaşmaları gün ışığına çıkarma ihtiyacını doğurmuştur. Küresel, ulusal, bölgesel ve yerel ölçeklere odaklanma, ürün ya da metalara göre farklılıklar ve sektörel gelişmeler önem arz etmiştir. Tarımsal gıda coğrafyası literatürü, bu tür değerlendirmeler için bir zemin sağlamıştır. Bu alt disiplin, çalışma nesnesini çiftlikten sofraya, gıda tedarik zincirlerine doğru genişletmiştir. Tarımsal gıda zincirlerinin farklı yerellikler, metalar ve sektörlerdeki yörüngelerinin izini sürmek için kavramsal çerçeveler üretmiştir. Tarım-gıda sisteminde değişen uluslararası işbölümünün tasviri, yeni küresel gıda düzeninde ve tarım-gıda meta zincirleri aracılığıyla yeni bölgelerin ve emtiaların kavramsallaştırılması bunlardan bazılarıdır. Bu araştırma, bu kavram ve temaları ele almakta ve bunları nispeten az temsil edilen bölge, alan, sektör ve emtiaya yöneltmektedir: Eski bir meta olarak buğday, tarihsel bir tahıl ambarı bölgesi olarak Türkiye, önde gelen bir tarım işletmeciliği bölgesi olarak Türkiye'nin Orta Anadolu'sunda Konya ve buğday meta zincirinde konumlanmış un imalat sektörü. Bu çalışma öncelikle Türkiye'nin tarım-gıda ilişkilerinin ve un imalat sektörünün uluslararası işbölümündeki ve küresel buğday meta zincirleri özgün konumunu, ikincil veriler kullanılarak tasvir etmiştir. İkinci olarak, Konya'da gerçekleştirilen bir saha çalışmasıyla buğday ve buğday unu tedarik yolları ve kanalları incelenmiştir. Buradaki un imalatçılarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanarak, un üreticilerinin buğday meta zincirlerindeki konumları ve mekânsal örüntüleri sergilenmiştir. Böylece araştırma, Türkiye'deki buğday meta zincirlerinin gelişim aşamalarını ortaya koymuştur. Ardından, saha çalışması buğday emtia zincirlerinin küresel, ulusal ve bölgesel ölçeklerdeki işleyişini haritalandırmaktadır. Bununla bağlantılı olarak, un değirmencilerinin farklı ölçeklerdeki faaliyetlerinde geri ve ileri bağlantı türlerinin kapsamı ve çeşitliliği incelenmiştir. Un sanayi 1980'lerden bir işletmecilik sektörü olarak ortaya çıkmıi, ulusal ve yabancı bölgelere doğru genişlemiş ve derinleşen bir mekânsal işbölümünden geçmektedir. Bu çalışma, buğday meta zincirlerinin segmentasyonunu ve un imalatının küresel-ulusal, ulusal-bölgesel ve bölgesel-yerel meta zincirleri olarak üç ölçekli organizasyona yerleştirerek kavramsallaştırmaktadır. Her un üreticisi, bir mekânsal organizasyondan diğerine geçişleri deneyimleyebilmektedir. Küresel-ulusal meta zincirinde, sınırlara yakın bir kesimin sınır ötesi zincirlere, liman şehirlerine yakın bir diğerinin ise deniz aşırı zincirlere hâkim olduğu bir iç çeşitlilik söz konusuyken, bazılarıysa ulusal perakendeciler ve gıda işleyicileri ile ulusal bağlantılara hakimdir. Ulusal-bölgesel meta zincirleri, kaliteli un talep eden pastanelere yönelmiştir. Bölgesel-yerel meta zincirleri ise kırsal alan ve merkezlerde marjinalleşmiş görünmektedir. Türkiye'deki buğday meta zincirlerinin geleceği, ulusal-bölgesel meta zincirlerinde birleşme ve satın almalar yoluyla sektörde ve ileri ve geri bağlantılarında daha fazla konsolidasyon ve yoğunlaşmaya işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Examination of the agrifood sector's spatiality required the efforts to bring the patterns and differentiation it produces on various levels to light. A focus on the global, national regional, and local scales, variations according to products, or commodities, and sectoral developments have been of importance. Agrifood geography literature, in this sense, has provided a ground for such considerations. This sub-discipline has extended its object of study towards the food supply chains from farm to table. Then, it produced conceptual frameworks to trace the trajectories in different localities, commodities, and sectors of agrifood chains. Portrayal of the changing international division of labor in agrifood system, conceptualization of new territories and commodities in the new global food order and via agrifood commodity chains were one of those. This research addresses these concepts and themes, and directed them to relatively underrepresented territory, region, sector and commodity: The wheat as an old commodity, Turkey as a historical grain basket territory, Konya in Central Anatolian Turkey as a prominent agribusiness region, and flour manufacturing sector positioned in the wheat commodity chain. Therefore, this study first portrayed the unique position of Turkey and flour manufacturing sector within the international division of labor of agrifood relations and global wheat commodity chains, via secondary data. Second, routes and channels of wheat and wheat flour provisioning are examined through a field study in Konya. Relying on semi-structured interviews conducted with flour manufacturers here, the positioning and spatial patterns of flour manufacturers in wheat commodity chains are illustrated. Thus, the research presents the development phases of wheat commodity chains in Turkey. Then, the field study maps out the functioning of wheat commodity chains in global, national, and regional scales. Related to that, the affiliation of the extent and variation of flour millers' backward and forward linkage types within different scalar operations are examined. From the 1980s onwards, flour manufacturing has emerged as an agribusiness sector, expanded towards national and foreign territories, and is being going through a deepening spatial division of labor. This study conceptualizes the segmentation of wheat commodity chains and the positioning of flour manufacturing in three scalar organizations, as global-national, national-regional, and regional-local commodity chains. Each flour manufacturer might experience shifts from one spatial organization to another. There has been an inner variation in global-national commodity chain, where a segment near borders dominates cross-border chains, and another near port cities dominates over-seas chains, while some dominate national linkages with national retailers and food processors. National-regional commodity chains orientated themselves towards patisseries, demanding quality flour. Regional-local commodity chains on the other hand seem to get marginalized in the rural centers and landscapes. Future of wheat commodity chains in Turkey signals further consolidation and concentration in the sector and across its forward and backward linkages via merger and acquisitions in national-regional commodity chains.