Boşanma olgularında velayet değerlendirmesi: Değerlendirmelerde uygulanması gereken standart operasyon prosedürünün (SOP) oluşturulması
Custody evaluation in divorce cases: Creating a standard operational procedure (SOP) to be applied in evaluations.
  1. Tez No: 858229
  2. Yazar: GÜLFEM HARAÇCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde boşanma davalarında artış mevcuttur. Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olarak ikiye ayrılmaktadır. Çekişmeli boşanmalar; mal veya çocuk konulu olabilmektedir. Çekişme konusu çocuğun velayeti olduğunda, dava sürecinden çocuklar olumsuz etkilenmektedir. Bu çalışmada çocuğun velayeti için açılmış davalarda yer alan velayet değerlendirmesi incelenmektedir. Çalışmada, velayet değerlendirmelerinde mevcut bir Standart Operasyon Prosedürünün bulunmadığı savunulmaktadır. Buna yönelik olarak çocukların üstün yararının gözetilmesi, sürecin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirgeyebilmek ve çocukların eşit şartlar altında değerlendirilebilmesi adına Standart Operasyon Prosedürünün oluşturulması hedeflenmiştir. Araştırma Türkiye'de gerçekleştirilmekte olup, araştırmaya boşanma davasında velayet değerlendirmesine tabi tutulmuş 20 ebeveyn ve Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü'nde çalışan 67 uzman (psikolog, sosyal hizmet uzmanı, pedagog) dahil olmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA24 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; mevcut bir standart operasyon prosedürü bulunmamaktadır. Çocukların süreci en az hasar ile atlatabilmesi için Standart Operasyon Prosedürünün gerekliliği üzerinde durulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is an increase in divorce cases. Divorce cases are divided into two: consensual and contested divorce. Contested divorces may be about property or children. When the subject is child custody, children are negatively affected by the process. In this study, the custody evaluation in cases filed for child custody is examined. The study argues that there is no existing Standard Operating Procedure for custody evaluations. For this purpose, it is aimed to create a Standard Operating Procedure in order to protect the best interests of children, to minimize the negative impact of the process on children and to evaluate all children under equal conditions. The research is carried out in Turkey, 20 parents who were subjected to custody evaluation and 67 experts (psychologists, social workers, pedagogues) working in the Directorate of Legal Support and Victim Services were included in the research. Qualitative research method was used in the research. The obtained data were analyzed with the MAXQDA24 program. According to the results there is no existing standard operating procedure. The necessity of the Standard Operating Procedure was emphasized and discussed so that children could get through the process with the least damage.