Mikroklima özelliğe sahip Iğdır coğrafyasında farklı rakımlarda yer alan meraların bazı kalitatif ve kantitatif özelliklerinin belirlenmesi
Determining some qualitative and quantitative characteristics of pastures at different elevations in Iğdır geography with microclimate feature
- Tez No: 858249
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Iğdır ili Aralık ilçesinde bulunan Kazım Karabekir Tarım İşletmesi Müdürlüğü'ne ait farklı rakımlarda (I. kesim 1.000 m, II. kesim 1.500 m, III. kesim 2.000 m) yer alan meraların bazı kalitatif ve kantitatif özelliklerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Vejetasyon çalışmaları 2023 yılı Mart-Mayıs ayları arasında hâkim türlerin tam çiçeklenme döneminde kuadrat yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda rakımlara göre tür çeşitliliği, ağırlığa göre botanik kompozisyon ve frekans değerleri farklılık göstermiştir. Araştırmada 9 adet buğdaygil, 11 adet baklagil ve 65 adet diğer familyalara ait olmak üzere toplam 85 tür tespit edilmiştir. I., II. ve III. mera kesimlerinde buğdaygillerin ağırlığa göre botanik kompozisyondaki oranları sırasıyla %18,02, %45,86 ve %72,45, baklagillerin oranları sırasıyla %5,50, %12,28 ve %4,93 ve diğer familyaların oranları ise sırasıyla %76,48, %41,86 ve %22,62 olarak bulunmuştur. Mera kesimlerine göre toprağı kaplama oranı %9,88-%70,50, yaş ot verimi 150,36-464,28 kg da-1, kuru ot verimi 52,84-165,68 kg da-1, ham protein oranı %6,94-%15,95, ham protein verimi 8,43-18,84 kg da-1, nötr çözücülerde çözünemeyen lif oranı %34,59-%56,62 ve asit çözücülerde çözünemeyen lif oranı %24,30-%38,55 arasında değişim göstermiştir. Otlatma kapasitesi ve birim hayvan başına gerekli mera alanı miktarları I. mera kesiminde sırasıyla 1,35 BBHB ve 18,45 da, II. mera kesiminde sırasıyla 5,26 BBHB ve 4,75 da ve III. mera kesiminde ise sırasıyla 4,25 BBHB ve 5,88 da olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine some qualitative and quantitative characteristics of rangelands belonging to the Kazım Karabekir Agricultural Enterprise Directorate in the Aralık district of the Iğdır province, which is located at 3 different altitudes (I. site 1.000 m, II. site 1.500 m, III. site 2.000 m). Vegetation studies were carried out using the quadrat method during the dominant species' full flowering period between March and May 2023. As a result of the study, species diversity, botanical composition and frequency values according to weight differed according to altitudes. A total of 85 species were identified in the research, including 9 species of grasses, 11 species of legumes, and 65 species from the other plant families. In the I., II., and III. rangeland sites, the botanical composition ratio according to weight was determined as 18,02%, 45,86% and 72,4% for grasses, respectively, 5,50%, 12,28% and 4,93% for legumes respectively and 76,48%, %41,86% and %22,62% for the other plant families, respectively. The plant covered ratio, fresh herbage yield, dry herbage yield, crude protein content, crude protein yield, neutral detergent fibre and acid detergent fibre depending on rangeland sites varied between %9,88 to %70,50, 150,36 to 464,28 kg da-1, 52,84 to 165,68 kg da-1, 6,94% to 15,95%, 8,43 to 18,84 kg da-1, 34,59% to 56,62%, and 24,30% to 38,55%, respectively. Grazing capacity and the required rangeland area per animal unit were determined as 1,35 animal unit equivalents (AU) and 18,45 da in the I. pasture section, 5,26 AU and 4,75 da in the II. pasture section and 4,25 AU and 5,88 da in the III. pasture section.