Çanakkale Tuzla (Kestanbol) jeotermal alandaki sıcak su kaynaklarının seraların ısıtılmasında kullanılması üzerine araştırmalar
- Tez No: 57255
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Seralar iklime bağlı kalmadan, bütün yıl boyunca ekonomik olarak sebzeciliğin ve çiçekçiliğin yapıldığı tesislerdir. Seraların temel görevi bitkilerin gelişmesi için ışık, nem, havanlandırma ve sıcaklık gibi çevre şartlarını ekonomik şartlar altında sağlamaktır. Seracılıkta en büyük işletme gideri ısıtma olduğundan, bütün dünyada sera işletmeciliği, enerji giderinin düşük olduğu mikroklima özelliği gösteren yörelere veya jeotermal kaynakların bulunduğu bölgelere kaymaktadır. Bu araştırma Çanakkale-Tuzla (Kestanbol) jeotermal alanındaki sıcak su kaynaklarının seralarda kullanılma imkanlarının incelenmesi, kullanımlarıyla ortaya çıkabilecek sorunlarının etüd edilmesi ve konu ile ilgili olarak çalışan araştırıcı ve yetiştiricilere yardımcı olacak verilerin belirlenebilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma alanındaki sıcak su kaynakları tortul veya metamorfik kökenlidir. Yöredeki sıcak sular tuzlu sulardır. Araştırma alanındaki sıcak sular bünyelerinde korozyona neden olan elementlerden Cl~, SO4, çözünmüş CO2, silis, CaCO3 ve CaSO4 içermesi ve sıcalıklarının yüksek olması nedeniyle malzemeler üzerinde değişik korozyon olaylarının oluşmasına neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Jeotermal kaynaklar bakımından büyük bir potansiyele sahip olan araştırma alanı; özellikle sera yetiştiriciliği yapılmasına çok uygundur. Araştırma alanındaki jeotermal kaynakların değerlendirilme sonuçlarına göre bunların derin sondajlar yapılarak kullanılabileceği ve doğal bir enerji kaynağı olan bu sıcak suların eşanjör sistemiyle sera ısıtmacılığında kullanılarak, yöre insanına ekonomik kazanç sağlayabilecek olan sera tarımının yörede yaygınlaştırılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Greenhouses are the structures in which horticultural and floeicultural corps are grown economically without depending on the climate all year round. The basic functions of the geenhouses are to provide economically environmental conditions such as light, humidity, temperature and ventilation. The main expense in geenhouses cultivation is the heating, the greenhouses have been expanding to areas, where there are geothennal resources or to microclimatic areas, where the expense of the energy is less, all over the word. In this research, the possibility of using hot water resources in greenhouses was investigated and also the probable problems concerning usage of the water were examined, in Çanakkale-Tuzla (Kestanbol). Furthermore, the aim of this research is to determine the datas in order to help researchers and farmers interested in ihe subject. The origin of the thermal water of research area is sedimentary or metamorphic.The research area hot waters are salty. Since it contains the elements such as: CI", S04. dissolved COj. silisium, CaC03 and Caso4 that cause corrosion and because of its high temperature, it would be corrosive on some materials. As there are a lot of geothennal resources in the area research, particularly it is much appropriate for greenhouses cultivation. It is clear that. according to the results of jeoihermal resources researched, by probing deeply, they can be used for heating of the greenhouses by echangeur system, natural resource of energy. Therefore, greenhouses cultivation can be profitable to farmers, who live in the area, want to earn much.