Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi arazisinin tarımsal uygunluk derecelerinin doğrusal kombinasyon tekniği ile belirlenmesi
Aydın ​​Adnan Menderes University Agriculture Agricultural suitability of the faculty land linear combination of degreesdetermination by technique
  1. Tez No: 858272
  2. Yazar: SELÇUK TANBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı parametrik bir model olan Doğrusal Kombinasyon Tekniğini kullanılarak yörede yetiştiriciliği yoğun olarak yapılan ayçiçeği, fiğ (adi), mısır, pamuk ve buğday (makarnalık) için arazi uygunluk derecelerinin toprak serisi bazında belirlenmesidir. Materyal ve Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftlik arazisinde daha önce tespit edilmiş olan 15 toprak serisinden iki farklı derinlikten (0-30 cm ve 30-60 cm) olmak üzere toplam 30 adet toprak örneği alınmış olup, bazı fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları ile seçilen bitkilerin toprak istekleri VIKOR yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve seriler için en uygun olan bitkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bulgular: Çalışma alanından alınan toprak örnekleri ve çalışma alanında daha önce yürütülen detaylı toprak etüdü ve haritalama çalışmaları sonucunda belirlenen serilerde; 5 farklı bitki için (ayçiçeği, buğday, fiğ, mısır, pamuk) en uygun seriler belirlenmiştir. Analiz sonuçları ve bitkilerin toprak istekleri kullanılarak toprak-bitki ihtiyacı ağırlıklandırma yüzdeleri kullanıcı tecrübesi ve literatür bilgileri dikkate alınarak düzenlenmiştir. Çalışma alanı toprak serilerinde elde edilen analiz sonuçlarına göre EC içeriklerinin düşük seviyelerde olduğu ve herhangi bir sorun olmadığı görülmüştür. Kireç içeriklerinin orta-yüksek değerler arasında ve toprak pH'larının ise 6,81-8,42 değerler arasında olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Yapılan Doğrusal Kombinasyon yöntemiyle elde edilen değerlendirme sonuçlarına göre ayçiçeği ve mısır için Kocakır serisi; buğday ve pamuk için Kademe serisi, fiğ için en uygun seri ise Giriş serisi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the land suitability degrees on a serial basis for Sunflower, Vetch (common), Corn, Cotton and Wheat (dum) which are grown intensively in the region, using the Linear Combination Technique, which is a parametric model. Material and Methods: A total of 30 soil samples were taken from two different depths (0-30 cm and 30-60 cm) from 15 soil series previously determined in the farm land of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Agriculture, and some physical and chemical analyzes were performed. With the analysis results obtained, the soil requirements of the selected plants were evaluated using the VIKOR method and the most suitable plants for the series were tried to be determined. Results: In the series determined as a result of the soil samples taken from the study area and the detailed soil survey and mapping studies previously carried out in the study area; The most suitable series were determined for 5 different plants (sunflower, wheat, vetch, corn, cotton). Using the analysis results and the soil requirements of the plants, the soil-plant requirement weighting percentages were arranged taking into account user experience and literature information. According to the analysis results obtained in the soil series of the study area, it was observed that EC contents were at low levels and there was no problem. It was determined that the lime contents were between medium-high values and the soil pH was between 6.81-8.42. Conclusion: According to the evaluation results obtained by the Linear Combination method, Kocakır Series for Sunflower and Corn; The most suitable series for Wheat and Cotton was determined as the Stage Series, and the most suitable series for Vetch was the Entry Series.