Devlet hastanesinde çalışan sağlık personelinin temel beslenme, besin tercihi ve akdeniz diyetine bağlılık durumlarının incelenmesi
Investigation of basic nutrition, food preference and adherence to the mediterranean diet in health personnel working in a state hospital
  1. Tez No: 858273
  2. Yazar: FURKAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi'nde çalışan 263 gönüllü sağlık personelinin beslenme bilgi düzeyi ve Akdeniz beslenme tarzına bağlılıklarının değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bu çalışmada, sosyo-demografik özellikler, antropometrik ölçümler, Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) ölçeği ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği'ni (MEDAS) içeren anket formu yüz yüze uygulanmıştır. Kadın ve erkek katılımcıların temel beslenme puanları sırasıyla 49,44±6,86 ve 52,99±7,65 (p0,05). Sonuç olarak beslenme eğitimlerini daha düzenli bir şekilde gerçekleştirerek bütün sağlık personeline ulaşılarak, mevcut bilgi düzeylerinin potansiyel davranışlara dönüşmesinin önündeki engellerin saptanması ve ortadan kaldırılmaya yönelik daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was designed and conducted to assess the nutritional knowledge level and adherence to the Mediterranean diet among 263 volunteer healthcare personnel working at Edirne Sultan 1st Murat State Hospital. In this study, a questionnaire including socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, the Nutrition Knowledge Level for Adults (YETBİD) scale, and the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) was administered face-to-face.