2020-2023 yılları arasında çocuk acil polikliniğine başvuran zehirlenme olgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of poisoning cases admitted to the pediatric emergency unit between 2020-2023
- Tez No: 858314
- Danışmanlar: DR. ABDULRAHMAN ÖZEL, DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz çocuk acil servisine getirilen zehirlenme olgularının demografik ve epidemiyolojik özelliklerini inceleyerek literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2020 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Acil servisine zehirlenme nedeniyle başvuran 945 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların zehirlenme nedenine göre kaza ve intihar olarak 2 gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yaşları 1 ay-18 yaş arası değişmekte olan 945 olgunun 558 (%59) kız ve 387 (%41) erkektir. En sık zehirlenme etkenleri %76,8 ilaçlar, %7,4 koroziv maddeler, %6 karbon monoksit maruziyetidir. En sık görülen ilaç grupları %15,5 NSAİ, %10,8 SSRİ ve diğer antidepresanlar, %10,3 parasetamol, %9,2 soğuk algınlığı ilacı, %8,4'ü antibiyotiklerdir. Vakaların %29'u (274 vaka) intihar , %71'i (671 vaka) kazara olan zehirlenmelerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to contribute to the literature by examining the demographic and epidemiological characteristics of the cases transferred to the pediatric emergency department of our hospital. Materials and Methods: In our study, 945 poisoning patients who came to Health Sciences University Bagcilar Research and Education Hospital pediatric emergency department between January 2020 and July 2023 were reviewed retrospectively. According to the cause of poisoning, the patients were divided into two groups as accident and suicide and then the two groups were compared. Results: Of the 945 cases whose ages ranged from 1 month to 18 years, 558 (59%) were girls and 387 (41%) were boys. The most common poisoning agents are 76.8% drugs, 7.4% corrosive substances, 6% carbon monoxide exposure. The most common drug groups are 15.5% NSAIDs, 10.8% SSRIs and other antidepressants, 10.3% paracetamol, 9.2% cold medicine, and 8.4% antibiotics. 29% (274 cases) of the cases are suicides, and 71% (671 cases) are accidental poisonings.